06. 10. 2021 11:02 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Bude ešte babie leto? Jednoznačná odpoveď klimatológa

Teploty sa najbližšie dni budú pohybovať len v okolí desiatich stupňov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Na Slovensku sa v posledných hodinách radikálne zmenilo počasie. Teploty výrazne poklesli, postupne pribudnú aj zrážky. Predchádzajúce teplé dni však podľa odborníka neboli hodné babieho leta, ako si mnohí mohli myslieť.

Ľudia si posledné dni užívali slnečné a teplé počasie, na juhu sa dokonca šplhala teplota aj cez 25 stupňov. Vyzeralo to, že na našom území sa usídlilo babie leto.

„V priebehu tohtoročnej jesene zatiaľ klasické babie leto u nás nebolo,“ povedal na úvod klimatológ Pavol Faško.

V prvej polovici septembra sme zažili prvú vlnu pekného počasia. Vtedy však nešlo o babie ale mariánske leto. Za ním sa striedali teplejšie a chladnejšie dni, ktoré sprevádzali aj zrážky.

„V rámci tohto krátkodobo bolo počasie, ktoré síce malo určité príznaky babieho leta, ale napríklad pravidelne fúkal pomerne silný vietor, čo babiemu letu nesvedčí,“ doplnil Faško. Klimatológ tak narážal aj na predchádzajúce slnečné dni.

Teploty sa podľa predpovedí budú najbližšie dni pohybovať len v okolí desiatich stupňov, bude fúkať vietor a postupne sa pridajú aj zrážky. Otázkou je, či sa aj napriek pokročilému dátumu môže na našom území ešte vyskytnúť typické babie leto.

„Či sa babie leto vyskytne v nasledujúcich týždňoch jesene, je ešte otvorené. Október a ešte aj začiatok novembra sú tým obdobím roka, kedy sa to u nás môže stať,“ ozrejmil Faško.

Odborník to však podľa vývoja počasia nevidí veľmi ružovo.

„Aktuálna dynamika v prejavoch počasia v priestore Európy skôr naznačuje, že ak by sa aj podarilo, tak by to bolo pravdepodobne prerušované babie leto. Predbežne nie sú splnené podmienky na dlhšie trvajúce pokojné jesenné počasie, kedy u nás dominuje vplyv tlakovej výše,“ uzavrel.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?