09. 10. 2021 07:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Fico sa teší z rastúcich preferencií. Úplne zbytočne

Otázne je, kde má Smer strop.

Robert Fico.
Robert Fico. Foto: TASR

Smer nemá s kým vládnuť. Strana Roberta Fica síce vstala z mŕtvych a preferenčne sa doťahuje na vedúci Hlas, no tam sa môže jeho úspech aj skončiť. Podľa vyjadrení relevantných politických lídrov sa totiž do spolupráce s trojnásobným predsedom vlády veľmi nehrnú.

Kedysi najdominantnejšia strana na slovenskej politickej scéne sa po veľkom útlme preberá k životu. Predseda Robert Fico srší aktivitou a takmer každý deň ponúka aspoň jeden mediálny výstup. Odhliadnuc od toho, akú formu používa, voliči si k nemu zrejme opäť našli cestu. Dokazujú to aj prieskumy verejnej mienky, ktoré mu už viacero mesiacov po sebe zachytávajú rastúci trend.

Navyše, odborníci nevylučujú, že by sa Smer už čoskoro mohol vrátiť aj na líderskú pozíciu. To, kde by sa jeho preferencie mohli zastaviť, je nateraz otázne. Tu sa však úspech tejto strany končí. Robert Fico totiž nevonia väčšine politických lídrov a jeho koaličný potenciál sa pomaly blíži k nule.

Koaličné strany Smer kategoricky odmietajú, dokonca aj Sme rodina

Zo súčasných koaličných strán odmietajú s Ficom spoluprácu všetky. OĽaNO, SaS a Za ľudí to tvrdia už dlhodobo, preto sa pravidelne špekuluje len o predsedovi Sme rodina Borisovi Kollárovi. Pred pár týždňami sa však vyjadril celkom jasne.

„Nie som schopný uzatvoriť koalíciu s Robertom Ficom. Koľkokrát sa ešte musím dostať do parlamentu, aby ste konečne pochopili, že s Robertom Ficom nepôjdem?“ vyhlásil podráždene v relácii portálu Aktuality.sk Na rovinu.

Podľa prieskumov má väčšiu šancu sedieť v parlamente aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko, KDH, maďarská Aliancia a odídenci z ĽSNS, ktorí sa združili v strane Republika.

Prvé tri menované razantne odmietajú spoluprácu so Smerom. Naposledy tak spravila práve novovzniknutá Aliancia, ktorej predsedom sa stal Krisztián Forró.

„My sme otvorený každej spolupráci, ale nevieme si ju predstaviť s pánom Kotlebom a pánom Ficom,“ vyhlásil po sneme strany Forró minulý víkend.

K Ficovi majú blízko len odídenci od Kotlebu a Danko 

Naopak, Republika sa so Smerom postupne zbližuje. Cez leto sa podľa predsedu strany Milana Uhríka dohodli aj na veľkom spoločnom septembrom proteste, čo však o niekoľko týždňov neskôr Fico dementoval v nadväznosti na kritiku slovenských europoslancov, ktorí žiadali pre tento krok vylúčiť Smer z frakcie socialistov.

Napriek tejto nezrovnalosti Republika nikdy Smer zo spolupráce nevylúčila. Takticky tak nespravil ani Smer, ktorý dlhodobo hovorí, že o spolupráci sa rozhodnú len deň po voľbách.

Náklonnosť k Robertovi Ficovi prejavuje aj SNS na čele s Andrejom Dankom. Národniarom však prieskumy merajú preferencie len v okolí tri a pol percenta.

l6fb.prieskum_sept_cely_jpg.jpg
 

Pellegrini je pre Fica kľúčový

Najkľúčovejší hráč v tomto ohľade je paradoxne odídenec zo Smeru Peter Pellegrini. Pri jeho odchode mu Robert Fico dlho nevedel prísť na meno, no pred pár týždňami ho nečakane vyzval na spoluprácu.

„Je našou spoločnou povinnosťou okamžite začať rokovania o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce, ktorá zabezpečí, že prirodzený blok Smeru a Hlasu, či už ako jedna strana alebo dvojkoalícia, bude mať schopnosť dosiahnuť výsledok na úrovni 35 až 40 percent,“ vyhlásil Fico.

Predseda Smeru si dokonca myslí, že by po prípadných voľbách mohli s Hlasom vládnuť úplne sami.

„Ak to niekto myslí vážne so stabilnou vládou, ktorá vráti naspäť charakter právneho a sociálneho štátu, tak to môže byť len blok Smeru a Hlasu,“ doplnil.

Ficov nápad však zatiaľ nenašiel pochopenie u lídra Hlasu, ktorý ho razantne odmieta.

„Teraz sa umelo vtláčať do spolupráce je absolútne zbytočné. Je to len taktika z tej strany, z ktorej ponuka prichádza. Nič úprimné na tom nehľadajte, je to obyčajný politický chladnokrvný kalkul,“ reagoval Pellegrini na Ficove slová.

Fico by bol pre Pellegriniho ako železná guľa na nohe

Otázkou je, či by aj prípadné spojenie Smeru a Hlasu mohlo priniesť želané preferencie. Podľa šéfa prieskum agentúry sa to dnes nedá jednoznačne povedať.

„Ľudia si z nejakého dôvodu vybrali jednu alebo druhú politickú stranu a pri spojení hrozí, že averzia voči tomu druhého subjektu by efekt spájania znížila. Na druhej strane by mohol prísť efekt snehovej gule, kedy by časť ľudí tento blok volila len preto, že by chcela byť súčasťou víťazného tímu,“ vysvetlil pre náš portál tvnoviny.sk ešte koncom septembra šéf AKO Václav Hřích.

Hřích zároveň pripomína, že Smer vo voľbách v roku 2012 volilo až 44 percent voličov, čo môže vytvárať dojem, že aj terajšie spojenie by mohlo osloviť podobné množstvo ľudí. Lenže medzičasom zo Smeru odišiel Peter Pellegrini pre to, aby sa odstrihol od „toxického“ Fica. A spojením by tento étos padol a voliči by to nemuseli pochopiť.

„Bolo by čudné, keby sa Hlas dal dokopy so Smerom ešte pred voľbami. Voliči by sa mohli oprávnene pýtať, načo Pellegrini odišiel zo Smeru, keď sa s ním dáva dokopy ešte pred voľbami,“ uviedol politológ Radoslav Štefančík.

„Pellegrini totiž vie, že spolupráca s Ficom bude na Hlas pôsobiť ako železná guľa priviazaná o nohu trestanca, preto sa do spolupráce so Smerom nebude hrnúť,“ dodal.

Summa Summarum: Ak Republika alebo SNS nezačne rapídne naberať na sile, tak Fico bude odkázaný len na Pellegriniho. A ten sa zatiaľ do náručia svojho bývalého predsedu veľmi nehrnie. Netreba však zabúdať na to, že po pozretí volebných výsledkov mnohí politici dokážu svoje kategorické vyhlásenia kategoricky zmeniť.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?