+3503pozitívnych Celkovo
921422
+9684testovaných Celkovo
5381914
+32úmrtí Celkovo
17675
0hospitalizovaní Celkovo
1 497
+3618plne zaočkovaných Celkovo
2640702
Aktualizácia:
24.1.2022 , 10.55
Aktualizácia: 24.1.2022 , 10.55 štatistiky vo svete viac informácií
02. 08. 2020 21:20 | ŽILINA/TV Markíza

Vodiči autobusov majú rúška na aj dvanásť hodín denne. Dá sa na to zvyknúť?

Cestujúci musí strpieť rúško iba vymedzený čas cesty a aj s tým majú často problém.

Autobusári musia nosiť rúško nonstop.
Autobusári musia nosiť rúško nonstop. Foto: TV Markíza

Prekáža im, no musia upozorňovať tých, ktorí ho nemajú. Nosenie rúšok v autobusoch je stále platným opatrením. A hoci táto povinnosť platí pre viaceré povolania, vodiči autobusov nosia masky na tvári dvanásť hodín denne od začiatku pandémie koronavírusu. A to je už pol roka.

Cestujúci musí strpieť rúško iba vymedzený čas cesty. Šofér má dýchacie cesty zakryté celý deň.

„Na to sa nedá zvyknúť. Čím ďalej je to horšie," hovorí vodič autobusu Ján Mikolka.

„Je to také citlivé okolo nosa a úst. Ale musíme vydržať," pridáva sa jeho kolega Martin Tomaščík.

Výnimku z nosenia rúšok majú iba vodiči, ktorí šoférujú v uzavretej kabíne, oddelenej od cestujúcich. Nie všetky autobusy ale takúto výbavu majú k dispozícii. Vodiči musia mať rúško na tvári a zároveň napomenúť toho, kto chce nastúpiť bez neho. Hoci výnimky sú v platnosti tiež.

Čítajte tiež: Na Slovensku pribudlo ďalších sedem pacientov s koronavírusom

„Medzi výnimky patria napríklad deti do troch rokov alebo osoby s chronickými dýchacími, či kožnými ochoreniami," vysvetľuje Marek Eliáš z Úradu verejného zdravotníctva SR:

„Ľudia teraz už prichádzajú s teóriami o respiračných ochoreniach a o vyrážkach na tvári. Chodia nám takéto sťažnosti na dennej báze aj písomne," tvrdí hovorkyňa SAD Žilina Ivana Strelcová.

Ak by sa množili podnety na zneužívanie výnimky, úrad verejného zdravotníctva by nariadil, aby ľudia nosili potvrdenie od lekára.

„V dnešnej dobe pomaly každý druhý nastúpi s rúškom iba na ústach, nos voľný," upozorňuje na ďalší problém vodič autobusu.

Často ale zasiahnu aj samotní cestujúci. „Naša skúsenosť hovorí o tom, že práve tí ľudia v autobuse sami napomínajú človeka, ktorý si to rúško dá dole," hovorí Ľubomír Taška, technicko-prevádzkový riaditeľ SAD Žilina.

Epidemiológovia sledujú vývoj situácie doma i vo svete a nariadenia priebežne prehodnocujú. Aj podľa toho je zrejmé, že rúška v autobusoch ostanú zatiaľ stále povinné.

Téme sa venoval Marián Lechan:

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?