+816pozitívnych Celkovo
402066
+10084testovaných Celkovo
3495433
+199pozitívnych
AG
Celkovo
387781
+0úmrtí Celkovo
12563
-5hospitalizovaní Celkovo
388
+7397zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+2734zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2417989
+4663zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
2292086
Aktualizácia:
18.9.2021 , 10.15
Aktualizácia: 18.9.2021 , 10.15 štatistiky vo svete viac informácií
06. 10. 2020 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Niektoré záchranky sú pred kolapsom. Pribúda počet infikovaných zachranárov a chýbajú aj pomôcky

O inštrukcie a pomoc žiadajú štát.

Záchranky sú pred kolapsom.
Záchranky sú pred kolapsom. Foto: TV Markíza

Infikovaní pribúdajú aj medzi záchranármi. Tí otvorene hovoria, že majú nedostatok ochranných pomôcok, málo informácií od ministerstva a chýbajú im aj jasné pravidlá, ako pri každodenných výjazdoch postupovať. Ak sa pri zásahu nakazia, vírus rozšíria nielen medzi sebou, ochorieť môže aj pacient, ktorému mali zachrániť život.

Na Slovensku máme 330 záchraniek, ktoré sú nepretržite v prevádzke. Na nich sa striedajú viaceré posádky. Niektoré už museli zostať v karanténe, u viacerých sa vírus aj potvrdil. A to nielen v záchranárskych tímoch.

„Dnes už je veľmi ťažké diferencovať to riziko pacienta. Samozrejme, najbezpečnejšie by bolo, keby pri každom pacientovi používali záchranári plnú ochranu - ochranné obleky, respirátory. Avšak na druhej strane, zápasíme s akútnym nedostatkom týchto ochranných pomôcok, a tak záchranári musia improvizovane chrániť samých seba a následne aj ďalších ľudí a ďalších pacientov, ku ktorým vyrážajú,“ tvrdí záchranár.

V súčasnosti má koronavírus u mnohých ľudí bezpríznakový priebeh. Záchranári preto nevedia, či pacient s infarktom nie je náhodou aj pozitívny na COVID-19. A tak v situácii, keď o jeho živote doslova rozhodujú minúty, musia ešte vyriešiť dilemu, či sa navliekať alebo nenavliekať do celotelových oblekov.

Prezident asociácie združujúcej záchranárov hovorí, že aj bežných ochranných prostriedkov majú málo. A služba posádok je ohrozená. Ministerstvo odkazuje, že zatiaľ nie sme v takej kríze, aby rúška, rukavice či obleky vydávali zo skladu našich hmotných rezerv.

„V súčasnej situácii by si každá tzv. entita mala obstarávať ochranné pomôcky samostatne. To znamená, že my aktuálne do tohto procesu nevstupujeme,“ hovorí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Každú sanitku, v ktorej viezli pozitívne testovaného, musia špeciálne vydezinfikovať UV lampami, čo trvá štyrikrát dlhšie než bežná dezinfekcia. Záchranári však nemajú ani presné inštrukcie, kedy je takáto dezinfekcia nutná. Sanitka je totiž vtedy dlhší čas mimo prevádzky. Rovnako sa im nepáči, že sa posádka o tom, že viezli pozitívne testovaného, dozvedá len náhodou.

Ministerstvo aj preto vyzýva nás všetkých, aby sme pri volaní na tiesňovú linku uvádzali čo najpresnejšie informácie aj v súvislosti s pandémiou.

Viac sa dozviete z reportáže Ľubici Janíkovej.

 

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?