+1797pozitívnych Celkovo
439735
+12160testovaných Celkovo
3782213
+903pozitívnych
AG
Celkovo
401198
+10úmrtí Celkovo
12864
+92hospitalizovaní Celkovo
1 056
+2890zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+1202zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2481598
+1688zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
2364406
Aktualizácia:
19.10.2021 , 10.19
Aktualizácia: 19.10.2021 , 10.19 štatistiky vo svete viac informácií
10. 12. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Veľké firmy musia povinne testovať zamestnancov. Nechápu, prečo to má byť tri dni pred Silvestrom

Podľa nich je to ten najhorší termín a hrozí veľká mobilita.

Testovanie vo firme.
Testovanie vo firme. Foto: TV Markíza

Tri dni pred Silvestrom by mali veľké firmy otestovať všetkých zamestnancov. Štát od nich očakáva, že ešte na konci tohto mesiaca zriadia odberné miesto a otestujú tisícky ľudí. Zamestnávatelia im pripomínajú, že ľudia si medzi sviatkami čerpajú dovolenky. A otázne stále je, či vôbec ešte máme dostatok testov.

V rámci nového balíka vládnych opatrení sa v poslednom bode píše o pravidelnom testovaní zamestnancov vo väčších firmách. „Od 28. decembra sme sa na ústrednom krízovom štábe dohodli, že ministerstvo hospodárstva zabezpečí a začne s pravidelným testovaním zamestnancov v podnikoch nad 500 zamestnancov, ktorí by takýmto spôsobom od tohto dátumu mohli začať pracovať vo svojich podnikoch,“ konštatoval minister Marek Krajčí.

A to sú prakticky všetky doposiaľ dostupné informácie o tomto testovaní na koronavírus. Zamestnávatelia, samozrejme, chcú chrániť zdravie svojich ľudí, asociácia zamestnávateľských zväzov tento krok aj víta, no viaceré spoločnosti sa obávajú toho, že to skončí iba na ich pleciach.

„Nie je možné to spraviť v určitý čas, máme nepretržitý režim a robíme na zmeny. Potrebujeme istú flexibilitu v tom, aby sme vedeli tých ľudí zorganizovať a to testovanie potom urobiť,“ povedal nám hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Antigénové sety na testovanie na nový koronavírus.
Antigénové sety na testovanie na nový koronavírus. Foto: TASR
 

Len v tomto závode museli pri celoplošnom testovaní zriadiť 11 odberných miest a zapojiť asi stovku dobrovoľníkov. Ak by sa teda testovanie opakovalo v pravidelných intervaloch, bolo by to nielen finančne a logisticky náročné, ale zrejme by to pre závod znamenalo aj prijatie špeciálnej pracovnej sily.

„Celoplošné pravidelné testovanie všetkých zamestnancov aj na základe skúseností z prvého a druhého kola testovania považujeme enormne za časovo a organizačne aj finančne náročné,“ konštatovala hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová.

Niektoré spoločnosti majú aj vlastný krízový systém ochrany v čase pandémie a zamestnancov už testovali aj vo vlastnej réžii a prax majú aj z celoplošného testovania. Avšak pripomínajú, že v termíne, aký zvolila vláda a počas ktorého chce, aby sme sedeli doma, majú zamestnanci dovolenky. Niekde aj celozávodné. Urobiť vtedy testovanie by znamenalo rozhýbať mobilitu tisícok ľudí.

Nie je totiž jasné ani to, či na túto akciu bude dostatok testov, keďže minister hospodárstva spomínal, že ďalšia dodávka príde až v januári. So zamestnávateľmi sa však plánuje stretnúť. „Máme zajtra stretnutie so všetkými zamestnávateľskými zväzmi, kde to ideme prediskutovať. To, čo som už počul, tak tie reakcie sú od ‚veľmi náročné až po nemožné‘. Budeme mať rokovanie iba na túto tému,“ vysvetlil minister hospodárstva Richard Sulík.

Tému spracovala reportérka Ľubica Janíková.

 

Celé vydanie Televíznych novín si pozrite na markizaplus.sk.  

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?