+742pozitívnych Celkovo
402808
+6785testovaných Celkovo
3502218
+120pozitívnych
AG
Celkovo
387940
+0úmrtí Celkovo
12563
-12hospitalizovaní Celkovo
376
+1327zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+454zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2418474
+873zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
2292998
Aktualizácia:
19.9.2021 , 10.15
Aktualizácia: 19.9.2021 , 10.15 štatistiky vo svete viac informácií
02. 01. 2021 19:00 | RUŽOMBEROK/TV Markíza

Po prekonaní covidu sa hovorí o niekoľkomesačnej imunite. U zdravotníkov v Trstenej to neplatilo

Vrátili sa do práce a ochorenie sa prejavilo opäť v oveľa ťažšej forme.

Vojenská nemocnica v Ružomberku.
Vojenská nemocnica v Ružomberku. Foto: TV Markíza

Nie všetky nemocnice sú pred kolapsom pre vysoký počet pacientov. Vojenská nemocnica v Ružomberku a župná nemocnica v Trstenej hlásia dokonca mierny pokles pacientov. Začínajú mať však iný vážny problém, a to po druhý raz pozitívnych zdravotníkov.

Na začiatku druhej vlny pandémie reprofilizovala nemocnica v Trstenej celú budovu pľúcneho oddelenia na Covid pavilón s 55 lôžkami.

„V tej najťažšej dobe sme mali na reprofilizovanom covidovom oddelení tak 35 ľudí. K dnešnému dňu máme 16 pacientov. Okrem nich máme dvoch, u ktorých je nutná pľúcna ventilácia," hovorí Marian Tholt, riaditeľ Hornooravskej nemocnice v Trstenej.

Ešte na Silvestra mali vyše 20 covidových pacientov a na ventilácii piatich. Dvaja, žiaľ, zomreli. „Boli to pacienti, ktorí mali aj iné veľmi vážne ochorenia, boli vo vyššom veku, ale chvalabohu, niektorých sme aj vyliečili," približuje Tholt.

Aj v ružomberskej vojenskej nemocnici zaznamenali mierny pokles počtu pacientov. „K dnešnému dňu máme hospitalizovaných 50 pacientov s COVID-19 z toho deviatich na umelej pľúcnej ventilácii. Pred Vianocami sa to číslo blížilo k 60," uvádza hovorkyňa ÚVN Ružomberok Petra Dišková.

Horšie to je ale s personálom nemocnice. Počty nakazených im opäť rapídne narástli. „Kým 17. decembra sme mali 57 nakazených zdravotníkov, dnes je to 106. Najviac zdravotníkov je nakazených na tých najvyťaženejších klinikách, klinika vnútorného lekárstva a klinika infektológie. Aj napriek tomu situáciu zvládame," uvádza Dišková.

U vyliečených lekárov či sestier sa navyše nedá spoľahnúť na získanú imunitu. Nielen v nemocnici v Trstenej sa stále viac stretávajú s prípadmi, keď sa personál opätovne nakazil.

„A, bohužiaľ, z našich skúseností musím povedať, že kým to prvé štádium mali pomerne jednoduché a ľahké, reinfekcie boli oveľa horšie a náročnejšie na liečbu i rekonvalescenciu," probližuje Tholt.

Po prekonaní Covidu sa hovorí o niekoľkomesačnej imunite. No u zdravotníkov v hornooravskej nemocnici to neplatilo. Podľa Tholta boli liečení iba ambulantne na podpornej liečbe s vitamínmi. Vrátili sa do práce, a po týždni či dvoch sa ochorenie prejavilo opäť a v oveľa ťažšej forme.

Z 560 zamestnancov dodnes prekonalo COVID-19 takmer 190. Opäť sa ich nakazilo už desať. Starostlivosť ale ohrozená nie je. Ak niekto vypadne, nie je to vo veľkom počte.

Orava je na tom stále lepšie ako pred celoplošným testovaním, no čísla stúpajú. Za ostatné dva týždne evidujú aj s antigénovými testami skoro tisíc nových nakazených. Dá sa tak predpokladať, že aj situáciu v nemocniciach to môže opäť zhoršiť.

Téme sa venoval Mário Kermiet.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?