+8120pozitívnych Celkovo
929541
+23507testovaných Celkovo
5405421
+23úmrtí Celkovo
17698
-2hospitalizovaní Celkovo
1 499
+1582plne zaočkovaných Celkovo
2790172
Aktualizácia:
25.1.2022 , 10.15
Aktualizácia: 25.1.2022 , 10.15 štatistiky vo svete viac informácií
24. 02. 2021 19:41 | BRATISLAVA/TV Markíza

Je prekonanie covidu zárukou, že sa nenakazíme znova? Niektorí odborníci odporúčajú tento krok

Dohady vzbudili prípady vicepremiéra Štefana Holého a poslanca Petra Pčolinského, ktorí boli po dvoch mesiacoch opäť pozitívni.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Je prekonanie COVID-u zárukou, že sa nenakazíme znova? Prípady vicepremiéra Štefana Holého či poslanca Petra Pčolinského naznačujú, že nie. Aj keď je opätovná infekcia skôr vzácna, niektorí odborníci odporúčajú protilátkový test.

Od nápadu celoplošného skríningu sa zaviedol rad výnimiek, pre ktoré sa nemusia ísť ľudia testovať, napríklad aj tí, ktorí mali pozitívny test v posledných troch mesiacoch.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí však pôvodne chcel, aby si nechali vystaviť lekársku správu, ktorá by potvrdzovala symptomatický priebeh ochorenia. Proti nápadu sa okamžite postavili lekári s tým, že na vystavovanie potvrdení nemajú čas.

Hlavný hygienik Ján Mikas vtedy ustúpil, a tak nám dnes stačí obyčajné potvrdenie, že sme boli na koronavírus pozitívne testovaní. Otázkou však je, či nám takéto potvrdenie nedáva pocit falošnej bezpečnosti.

Podľa lekára Petra Sabaku asi 20 percent ľudí, ktorí prekonajú ľahký priebeh ochorenia COVID-19, nemá ochranné protilátky po prekonaní. Práve takí sú najviac ohrození reinfekciou.

Práve pre tých by bol vhodný buď protilátkový test alebo overenie, že naozaj došlo k ochoreniu aj so symptómami, aby bola istota, že pôvodný test nebol falošne pozitívny.

Takýto test robia súkromné laboratóriá za poplatok. V prípade, že výsledky potvrdia dostatočné množstvo protilátok, bolo by podľa Sabaku možné predĺžiť trojmesačnú lehotu, počas ktorej sa nemusíme testovať. V niektorých krajinách to tak funguje.

„U nás je to tri mesiace s tým, že protilátky mali vydržať v plazme dlhšie ako tri mesiace. Teoreticky by to mohlo byť pokojne aj šesť mesiacov. Dokonca bola zverejnená jedna štúdia, kde protilátky mala väčšina ľudí osem mesiacov po prekonaní,“ hovorí Peter Sabaka.

Ďalším problémom však môžu byť nové mutácie vírusu a účinnosť protilátok voči nim. „Proti britskej mutácii protilátky účinné sú, horšie je to však s juhoafrickou, pretože tento vírus je schopný z istej časti ako keby utiecť protilátkam,“ doplnil Sabaka.

Ako sa k pôvodnému pravidlu stavia dnes rezort zdravotníctva, aktuálne nevieme. Problém covidovej imunity a protilátok by sa však mal riešiť na stredajšom (24. 2.) stretnutí s odborníkmi.

Viac v reportáži Adela Ghannama.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?