+742pozitívnych Celkovo
402808
+6785testovaných Celkovo
3502218
+120pozitívnych
AG
Celkovo
387940
+0úmrtí Celkovo
12563
-12hospitalizovaní Celkovo
376
+1327zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+454zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2418474
+873zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
2292998
Aktualizácia:
19.9.2021 , 10.15
Aktualizácia: 19.9.2021 , 10.15 štatistiky vo svete viac informácií
08. 03. 2021 14:20 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Visolajský: Na prevoz pacientov do Nemecka peniaze máme, ale na zvýšenie platov sestier už nie

Lekár poukázal na nízke mzdy a PN-ky našich zdravotníkov.

Peter Visolajský.
Peter Visolajský. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Slovensko previezlo do nemocnice v Dortmunde dvoch pacientov zo západného Slovenska. Ide o medzinárodnú pomoc v rámci európskej solidarity. Slovensku pomáha aj Poľsko, kam sme previezli jedného pacienta. Krajiny sľúbili, že pre našich pacientov majú aj voľné lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou, ak by si to vyžadoval ich zdravotný stav.

Ministerstvo zdravotníctva týmto krokom vyjadruje odhodlanie pomôcť našim pacientom všetkými možnými spôsobmi. Lekár Peter Visolajský víta túto iniciatívu, ak sa tým zachráni život pacientov. Poukázal však na problém, že ministerstvo zdravotníctva musí prosiť zahraničných lekárov o pomoc, hoci tým vlastným nedokáže zabezpečiť adekvátne podmienky.

Na vyššie príplatky nemáme, ale na prevoz pacienta áno

Visolajský poukazuje na fakt, že Slovensko má dlhodobo nedostatok lekárov a sestier, čo je podľa neho vizitka predchádzajúcich vlád. Dodáva, že ani súčasné ministerstvo neurobilo pre zdravotníkov nič na zlepšenie ich podmienok.

„Zažil som mesiace trápnych debát, aby naše ministerstvo dalo slovenským lekárom, sestrám a zdravotníkom, ak sa nakazia na COVID-19 pri výkone svojho povolania PN, akú majú na Slovensku policajti, vojaci, ale aj samotní zamestnanci ministerstva. A odpoveď z ministerstva bola, že nemôžeme im to dať, aby to nezneužívali,“ vysvetľuje na Facebooku Visolajský.

Podľa lekára dostanú za deň na PN-ke 36 eur a infikovaná sanitárka dostane za 10 dní PN-ky 165 eur. Zároveň poukazuje na to, že prevoz pacienta vo vládnym špeciálom stojí minimálne 4200 eur.

Nemocnica v Nitre optimalizuje

Problém s PN-kami nie je podľa lekára jediný. Pracuje vo fakultnej nemonici v Nitre, ktorá bola donedávna jednou z najviac zaťažených nemocníc v krajine. Nákaze koronavírusom tam podľahli aj traja lekári. Visolajský uviedol, že nemocnica chce šetriť a nadčasy už nebude lekárom preplácať, ale ako kompenzáciu im dá náhradné voľno. Na jedno atestovanom lekárovi vraj nemocnica ušetrí 200 eur.

„V rámci optimalizácie personálnych nákladov sú moje kolegyne sestry nespokojné, lebo ich vedenie núti za nadčasy brať si náhradné voľno. Áno, v čase keď hovoríme, že pre pacientov nemáme dosť sestier a tak pacientov po jednom vozíme vládnym špeciálom do Nemecka,“ píše Visolajský.

Je sklamaný, že ani súčasné ministerstvo nedokáže zvýšiť platy sestrám, ktoré chcú pracovať aj nadčasy, aby mohli uživiť rodiny. Naopak, poukazuje na to, súkromné spoločnosti zo zdravotníctva vo veľkom profitujú.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?