Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 7.5.2021 , 10.16
+362pozitívnych

Celkovo
385022
+6995testovaných

Celkovo
2704901
+301pozitívnych
AG
Celkovo
378644
+26úmrtí

Celkovo
11946
-77hospitalizovaní

Celkovo
1 117
+21333zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+9219zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
1176143
+12114zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
564317
Aktualizácia: 7.5.2021 , 10.16 štatistiky vo svete viac informácií
29. 03. 2021 19:24 | NITRA, KOŠICE/TV Markíza

Kým v Nitre idú otvárať nové očkovacie centrá, na východe chýbajú vakcíny

Problém je aj s očkovaním náhradníkov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván

Niekde vakcíny proti koronavírusu majú, inde zasa chýbajú a očkovacie centrá zatvárajú. Najlepšie tempo očkovania mali v Košiciach, ale sľúbené vakcíny im neprišli.

Kritizujú aj systém prihlasovania náhradníkov a zdá sa, že celú vec vezmú do vlastných rúk. V Nitrianskom kraji zasa plánujú rozšíriť očkovacie centrá.

V Nitrianskom kraji idú otvoriť nové očkovacie centrá

Kým v iných krajoch hlásia nedostatok vakcín, v Nitre cez víkend problém nemali. „Dokonca zvyšujeme každý týždeň počet očkovaných, tento týždeň na každý deň o 500. Očkovacích látok máme podľa toho, ako si objednávame, posúvajú nám AstraZenecu,“ tvrdí vedúci lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík.

Záujem je na juhozápade veľký, vakcínu má v sebe už približne 96-tisíc ľudí. V Nitrianskom kraji by mali v polovici apríla otvoriť ďalšie dve veľkokapacitné očkovacie centrá. V Šali a Štúrove, teda v mestách, kde nemajú nemocnice.

Hoci kraj má aktuálne dostatok vakcín, mimo Nitry ešte nevedia, čím budú očkovať. „Chceli by sme začať očkovať niečím novým. Možno to bude Sputnik, možno Pfizer, možno niečo iné,“ myslí si Šefčík.

Na pondelkovom (30. 3.) zasadnutí samosprávneho kraja sa ozvali aj ďalšie mestá. Veľkokapacitné očkovacie centrá by chceli najnovšie aj v Nových Zámkoch a Leviciach. Dôvodom je logistika, pretože napríklad ľudia od Šiah musia na očkovanie AstrouZeneca cestovať až do Nitry.

V Košiciach chýbajú vakcíny

Najviac ľudí spomedzi krajských centier zaočkovali v Košiciach, kde už podali viac ako 30-tisíc vakcín. V pondelok tu však bolo prázdno, centrum bolo zatvorené. Chýbajú očkovacie látky.

Košický župan Rastislav Trnka si myslí, že tento týždeň budú očkovať iba jeden deň, a to v stredu (31. 3.), pretože v pondelok im prišli vakcíny od firmy Moderna. Mali by nimi zaočkovať okolo 2 500 ľudí.

Aj zo sľúbených 3 000 vakcín Moderny prišla na kraj len polovica. „Zatiaľ sme sklamaní, lebo potrebujeme ich mať viac, aby sme mohli plynule očkovať,“ tvrdí hlavný lekár kraja René Hako.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Samospráva zároveň volá po vylepšení prihlasovania náhradníkov do takzvanej e-čakárne. Aby mohli plátať výpadky ľudí, potrebujú väčšiu databázu. „V rámci nie celkom fungujúceho systému sme prosili ministerstvo zdravotníctva, aby znížil vekovú hranicu, odkedy sa dá prihlasovať,“ povedal nám Trnka.

Hlavný krajský lekár hovorí, že pokiaľ sú už záujemcovia o očkovanie zaregistrovaní v e-čakárni, mená si vyberú z tohto zoznamu a určia im presný čas. „Náhradníkov musí pracne zadávať a nie je možné zaočkovať rovnaké množstvo náhradníkov ako už prihlásených na očkovanie,“ vysvetlil.

Kraj preto, zdá sa, príde s vlastnou aplikáciou, ktorou bude vyberať náhradníkov z organizácií v rámci kritickej infraštruktúry. Mali by ju predstaviť po Veľkej Noci.

Reportáž spracovali Jakub Takáč a Jozef Demeter.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?