Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 6.5.2021 , 10.22
+343pozitívnych

Celkovo
384660
+6268testovaných

Celkovo
2697906
+295pozitívnych
AG
Celkovo
378331
+34úmrtí

Celkovo
11920
-82hospitalizovaní

Celkovo
1 194
+22077zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+5477zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
1164981
+15682zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
549768
Aktualizácia: 6.5.2021 , 10.22 štatistiky vo svete viac informácií
17. 04. 2021 15:10 | BRATISLAVA/TASR

Richard Sulík: O týždeň by sa mali otvoriť terasy

Minister hospodárstva naznačil ďalšie uvoľňovanie.

Richard Sulík.
Richard Sulík. Foto: TASR

V pondelok 19. apríla sa uvoľnia opatrenia a na Slovensku opäť po mesiacoch lockdownu otvoríme obchody. Ako uviedol šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík v relácii Sobotné dialógy, o týždeň neskôr (pondelok 26. apríla) budú na rade terasy.

„Treba v uvoľnení pokračovať, keď vidíme, že čísla klesajú. Teraz v pondelok otvoria obchody. O ďalší týždeň terasy a bude ďalšie uvoľňovanie," uviedol.

Otvárate v pondelok svoje obchody a služby? Toto všetko musíte splniť

„O to viac bude dôležité strážiť na hraniciach a letiskách, aby sme kontrolovali prichádzajúce osoby a vyžadovali negatívne testy, alebo robili testy na hraniciach," dodal ďalej.

Témou je podľa neho aj posunutie nočného zákazu vychádzania, ktorý dnes platí od ôsmej večer do piatej ráno. „Ja som navrhoval aby sa to posunulo aspoň na 21. hodinu. Už len preto, že sme prešli na letný čas. S tým som neuspel. Konáme v rámci našich možností."

Sulík odpovedal aj na otázky ohľadom Igora Matoviča. Konanie ministra financií môže podľa neho riešiť len predseda vlády Eduard Heger (OĽANO), ktorý môže rátať s podporu SaS.

Podľa expremiéra a lídra mimoparlamentného Hlasu-SD Petra Pellegriniho je jediným riešením odvolanie Matoviča z funkcie.

To, že Matovič nevzal do Budapešti diplomata, je podľa Sulíka hanba pre krajinu, nemalo sa to stať. Dodal, že Matovič je problémom premiéra, keďže je jeho nadriadený. Je presvedčený, že Heger bude konať, no nechcel povedať, ako by mal Heger Matoviča "riešiť".

Pellegrini vidí jediné riešenie v odvolaní Matoviča z funkcie ministra financií. Ak sa tak nestane, Hlas-SD bude iniciovať schôdzu s návrhom na jeho odvolanie. Sulík zároveň súhlasí, že by bolo lepšie, keby sa Matovič venoval svojej agende a nie dokola Sputniku. Vidí v tom však jasnú snahu dotiahnuť do konca to, čo začal robiť. Verí, že Matovič sa bude venovať odškodňovaciemu zákonu.

Podľa Sulíka je Heger autonómnym predsedom vlády, treba mu dať čas sa zapracovať. To, či by mal byť Matovič súčasťou kabinetu, je podľa Sulíka vecou OĽANO. „Keby mne niekto išiel rozprávať do toho, koho bude SaS nominovať, bol by som zásadne proti," povedal.

Šéf SaS si myslí, že treba urobiť všetko pre to, aby sa dalo ruskou vakcínou Sputnik V na Slovensku očkovať. Očakáva, že nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) rozhodne najlepšie, ako sa bude dať. Ak Slovensko niekoľko týždňov vôbec nezaplatilo za vakcíny, je podľa Pellegriniho pochopiteľné, ak si ruská firma nárokuje ich vrátenie. V krajine vidí honbu za tým, kto zlegalizuje Sputnik V.

Záver Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), že vakcíny v 40 krajinách spája len názov, vníma Sulík skôr ako politické vyjadrenie, ktoré možno nemuselo byť. „Ale snáď pre jednu vetu nebudeme z toho robiť štátnu aféru," skonštatoval. ŠÚKL podľa Sulíkových informácií postupoval tak, ako mal.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?