Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 15.5.2021 , 10.20
+258pozitívnych

Celkovo
387420
+6728testovaných

Celkovo
2759676
+262pozitívnych
AG
Celkovo
381474
+35úmrtí

Celkovo
12203
-36hospitalizovaní

Celkovo
840
+29819zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+18386zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
1371845
+11433zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
642885
Aktualizácia: 15.5.2021 , 10.20 štatistiky vo svete viac informácií
21. 04. 2021 16:30 , článok bol aktualizovaný 21. 04. 2021 17:37 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Od pondelka sa otvárajú terasy reštaurácií a fitnescentrá

Slovensko však naďalej zostáva v bordovej fáze.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Od budúceho týždňa sa môžu otvoriť terasy reštaurácií aj fitnescentrá. V stredu to odobrila vláda, podmienky ich fungovania má ešte upraviť vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR. Informoval o tom premiér Eduard Heger (OĽANO) za účasti všetkých koaličných partnerov. Zároveň vyzval ľudí, aby naďalej dodržiavali opatrenia.

 

Hlavný hygienik Ján Mikas zdôraznil, že vo fitnescentrách bude môcť byť maximálne šesť osôb, pričom zároveň bude platiť obmedzenie jednej osoby na 15 štvorcových metrov. Na terasách reštaurácií majú byť medzi stolmi dvojmetrové povinné rozostupy "s tým, že minimálne dve steny zostanú voľné, ak dôjde k polozastrešeniu týchto priestorov".

"Je to dôležitý míľnik, ktorý sme dosiahli," skonštatoval Heger. Upozornil, že treba však byť obozretný, keďže nový koronavírus sa šíri hlavne po zložení rúška či respirátora, čo sa týka reštaurácií aj fitnescentier. Pripomenul, že situácia s pandémiou ešte nie je vyhratá. "Najlepšie zvládame boj proti pandémii, keď bojujeme spolu," doplnil.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár verí, že Slovensko vidí "koniec tunela", apeluje však na pokračujúcu obozretnosť a opatrnosť. "Predčasné, nepremyslené uvoľňovanie by sa mohlo vypomstiť, ukazuje to príklad z Nemecka," uviedol. Ocenil súdržnosť koalície pri nastavovaní nových podmienok. "Tieto opatrenia sú aj testom pre našu koalíciu, ako sa dokážeme zhodnúť," dodal predseda SaS Richard Sulík.

Líderka za ľudí Veronika Remišová zdôraznila, že vláda vypočula názor odborníkov. "Práve oni nás žiadali, aby uvoľňovanie bolo uvážlivé a nespôsobilo nútené znovuzavedenie obmedzení," zdôraznila. Zlepšujúce sa situácia dáva podľa nej priestor prehodnotiť aj testovaciu stratégiu. Je presvedčená, že ďalšie uvoľňovanie a otváranie ekonomiky určí nielen dodržiavanie platných opatrení, ale ja zvýšenie zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19.

Odborníci vraj odporučili niečo iné, ako tvrdia politici

Slovensko tak naďalej zostáva v bordovej fáze a vláda navyše otvorila spomínané terasy reštaurácií a fitnescentrá, ktoré sú podľa odborníkov najviac rizikové. Naopak, zatvorené zostávajú divadlá a kiná, kde návštevníci môžu počas celého času nasadené rúško, resp. respirátor.

"Dáta, ktoré máme sú vždy opozdené. To znamená, že keď teraz uvoľníme opatrenia a ľudia sa infikujú, prvé príznaky majú po 7 dňoch a až následne ich odhalí test. My potrebujeme dva týždne na to, aby sme videli, aký efekt vyvolalo uvoľnenie, či nastal nárast, alebo či bola bordová fáza úspešná. Ak sa nezvýšia počty infikovaných, môžeme prejsť do ďalšej fázy. Preto sme navrhli premiérovi, aby nezrýchlil otváranie. Reprodukčné číslo je 0,9. My nemáme veľa priestoru na manévrovanie. Ideálne potrebujeme 3 týždne na zhodnotenie, či nastali ohniská. Konzílium odborníkov poslalo premiérovi list, aby s uvoľnením počkal ešte jeden týždeň navyše," uviedol pre tvnoviny.sk epidemiológ a člen konzília odborníkov Martin Pavelka.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?