+7pozitívnych Celkovo
392355
+1432testovaných Celkovo
3105170
+11pozitívnych
AG
Celkovo
387450
+0úmrtí Celkovo
12534
0hospitalizovaní Celkovo
80
+2352zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+614zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2235572
+1738zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1922723
Aktualizácia:
26.7.2021 , 10.18
Aktualizácia: 26.7.2021 , 10.18 štatistiky vo svete viac informácií
27. 05. 2021 13:07 , článok bol aktualizovaný 28. 05. 2021 14:51 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

V Čakárni je vyše 100-tisíc ľudí. Do leta kolektívnu imunitu nedosiahneme

Spolu s tými, ktorí čakajú na vakcínu zaočkujeme 1,8 milióna ľudí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovenské ministerstvo zdravotníctva si na začiatku roka po spustení očkovania proti COVID-19 stanovilo cieľ zaočkovať aspoň 60 percent populácie. Po takmer šiestich mesiacoch očkovania sme na úrovni 39,3 percenta zaočkovaných dospelých ľudí.

K dňu 26. mája sme evidovali celkovo 1 636 436 ľudí, ktorí dostali aspoň prvú dávku vakcíny. Podľa dostupných údajov, ktoré zverejňuje Inštitút zdravotných analýz čaká v Čakárni 110 926 ľudí. Títo ľudia už prejavili záujem o očkovanie registráciou. Ak ich pripočítame k zaočkovaným, môžeme rátať s celkovým počtom 1 764 788 zaočkovaných ľudí na Slovensku.

Stále to však nestačí. Na vytvorenie kolektívnej imunity potrebujeme zaočkovať aspoň 2 525 072 ľudí. To znamená, že prihlásiť sa musí ešte vyše 760-tisíc ľudí. Je málo pravdepodobné, že sa takéto veľké množstvo prihlási ešte do začiatku leta. Čím dlhšie budú ľudia očkovanie odkladať, tým je väčšia šanca, že sa infikujú a čo je horšie, rastie aj šanca vzniku nových mutácií, ktoré môžu celý boj proti vírusu komplikovať.

Počty registrovaných v Čakárni sa výrazne líšia naprieč krajmi. Už tradične je najvyšší záujem v Bratislavskom kraji. Na prvú dávku vakcíny tam čaká 27 951. Naopak, v Košickom kraji čaká len 480.

Spomedzi všetkých čakateľov je najviac vo vekovej kategórii 20 až 24 rokov. Nasledujú vekové kategórie 25 - 29, 00 - 17, 30 - 34, 18 - 19, 35 - 39, 40 - 44. V Čakárni sú aj ľudia nad 85 rokov.

Košická župa: Očkujeme najrýchlejšie

Na otázku, prečo je v Košickom kraji najmenej prihlásených ľudí v Čakárni, odpovedá župa tým, že očkujú najrýchlejšie. Veľkokapacitné očkovacie centrum v Košiciach očkuje každý deň, počas víkendov očkujú v Michalovciach a v Spišskej Novej Vsi a v prevádzke je aj mobilná očkovacia služba, ktorá očkuje seniorov priamo v ich obci a meste. Doteraz sa na výjazdové očkovanie prihlásilo viac ako 10-tisíc ľudí, vrátane ľudí z vylúčených komunít.

Hovorkyňa župy Anna Terezková dodáva, že vďaka rýchlemu tempu ľudia, ktorí sa prihlásia na očkovanie, dostanú termín veľmi rýchlo, preto v Čakárni nie sú dlho.

Vývoj zaočkovanosti podľa bydliska.
Vývoj zaočkovanosti podľa bydliska. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR
 

„Košický samosprávny kraj doposiaľ zaočkoval najviac ľudí spomedzi všetkých samosprávnych krajov, k dnešnému dňu je to viac ako 127-tisíc. Ak by bola pravda, že na východe nie je záujem o očkovanie, neboli by sme lídrom v očkovanosti na Slovensku. Každý očkovací termín je naplnený dostatočným počtom prihlásených ľudí a dokážeme využiť každú dostupnú vakcínu,“ hovorí Terezková.

Aby sa prihlásili aj ľudia, ktorí ešte váhajú, mal by štát podľa Terezkovej zlepšiť kampaň a zaočkovaným ponúknuť benefity.

Jedným z nich bude zrejme aj voľnejšie cestovanie. Vláda prijala cestovateľský semafor, ktorý rozdelí štáty do farieb podľa ich rizikovosti. Ak budete mať dve dávky schválenej vakcíny, pravdepodobne sa vyhnete karanténe aj PCR testovaniu.

Podľa matematika Richarda Kollára dochádza v očkovacej kampani k zlomu. „Kým doteraz určovali rýchlosť očkovania na Slovensku objemy dodávok vakcín a ľudia na očkovanie museli často dlhšie čakať, odteraz už budeme mať vakcín a to aj tých najžiadanejších, už dostatok. Úlohou tak bude zabezpečiť to, aby nimi bolo koho očkovať,“ hovorí Kollár.

Podľa Kollára už nemôžeme očakávať, že bude prudko rásť počet záujemcov o očkovanie a Čakáreň, ako ju poznáme čoskoro skončí.

„Bude absolútne nevyhnutné očkovancom poskytnúť oveľa vyšší komfort a zrejme aj istú odmenu za očkovanie. Do veľkých očkovacích centier už bude asi mimo Bratislavského samosprávneho kraja potrebné zvážať obyvateľov z okolitých obcí bezplatne autobusmi, a poskytnúť zaočkovaním určitý typ odmeny za zaočkovanie. Takisto je potrebné čo najskôr začať distribuovať vakcíny ambulantným lekárom a posilniť výjazdové mobilné očkovacie jednotky, ktoré budú brázdiť slovenský vidiek,“ myslí si matematik.

Pomohlo by očkovanie obvodnými lekármi či vo firmách. „Určite pomôžu aj výhody vakcinovaných pri cestovaní do zahraničia či pri iných domácich opatreniach počas leta. A záverečným impulzom pre očkovanie bude zrejme príchod jesennej pandemickej vlny, ktorá do nemocníc prinesie takmer výlučne len nezaočkovaných. Vtedy sa znovu zásadne zvýši záujem o očkovanie na Slovensku,“ dodáva Kollár.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?