+53pozitívnych Celkovo
392898
+5837testovaných Celkovo
3173282
+6pozitívnych
AG
Celkovo
383869
+0úmrtí Celkovo
12541
+1hospitalizovaní Celkovo
94
+12148zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+4244zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2288240
+7904zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
2056059
Aktualizácia:
5.8.2021 , 10.58
Aktualizácia: 5.8.2021 , 10.58 štatistiky vo svete viac informácií
22. 06. 2021 11:39 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Zmeny v cestovaní zrejme zabrali. Počet registrácií na očkovanie prudko stúpol

Zaočkovaní budú mať výrazne voľnejší režim.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Počet registrácií na prvú dávku vakcíny u nás prudko stúpol. Ukazujú to čísla z Čakárne, ktoré zverejňuje Inštitút zdravotných analýz. Kým dňa 19. júna čakalo vyše 47-tisíc ľudí, dňa 22. júna je ich prihlásených už 68 801 ľudí. Z nich 5 987 čaká na Sputnik V a zvyšok na Pfizer.

Nárast nastal potom, čo ministri Vladimír Lengvarský a Roman Mikulec oznámili, že podmienky cestovania sa čoskoro výrazne zmenia a obmedzenia pocítia najmä nezaočkovaní ľudia.

Po novom sa bude musieť každý, kto prichádza na Slovensko zaregistrovať na e-hranici. Ak ste zaočkovaný dvoma dávkami, ďalšie povinnosti už mať nebudete a môžete sa voľne pohybovať.

Komplikovanejšie to budú mať nezaočkovaní. Aj pre nich bude platiť povinnosť zaregistrovať sa v e-hranici, no zároveň budú musieť mať aj termín na PCR testovanie. Test by ste mali podstúpiť na piaty alebo ôsmy deň od návratu. To bude zrejme závisieť od farby, v akej sa daný štát, z ktorého prichádzate, nachádza.

Výnimky prestanú zrejme platiť aj pre pendlerov a tých, čo prekonali covid. Podľa posledných odporúčaní ministerstva zdravotníctva, sa na očkovanie môžete prihlásiť už po siedmich dňoch od ukončenia izolácie po nákaze. Čakať preto netreba.

Komplikácie s cestovaním tak mohli mnoho ľudí motivovať k tomu, aby sa nakoniec prihlásili na očkovanie. Otázne však je, kedy dostanú termín a netreba zabúdať, že výhody platia len pre plne zaočkovaných. Druhá dávka vakcíny Pfizer sa podáva po 28 dňoch od prvej dávky a pri Sputniku sú to tri týždne.

Podľa epidemiológa z Inštitútu zdravotných analýz Martina Pavelku je dobrá správa, že sa záujem o očkovanie zvýšil. Dodáva, že lepšie by bolo, keby záujem vychádzal z potreby chrániť seba a svoje okolie pred nákazou, ale aj motivácia ľahšieho cestovania nakoniec prispieva k postupnému vytvoreniu kolektívnej imunity.

Čítajte tiež: Ako bude vyzerať boj s treťou vlnou? Pre zaočkovaných by opatrenia nemuseli platiť

Pavelka pripomína, že delta variant má vysoké reprodukčné číslo, teda dokáže sa rýchlešie šíriť ako britský variant, ktorý zatiaľ stále na Slovensku dominuje. V takejto situácii už podľa Pavelku nemáme „luxus dobrovoľnosti“.

„Pri vysokom reprodukčnom čísle nemáme inú možnosť, len čo najviac očkovať. Očkovanie proti detskej obrne nie je dobrovoľné, ale povinné a to z nejakého dôvodu,“ hovorí epidemiológ.

Dodáva, že výskumy ukazujú, že jedna dávka vakcíny nie je dostatočná proti delta variantu. Až druhá dávka výrazne posilňuje imunitu a je kľúčová v boji proti šíreniu novej mutácie.

Ak sa vírus rozšíri aj na Slovensku a spôsobí vysoký nárast infikovaných, lockdown by už podľa Pavelku mal platiť len pre nezaočkovaných. Aj to môže byť podľa neho silná motivácia dať sa zaočkovať.

Čítajte tiež: Nezaočkovaný Pellegrini kritizuje, že sa málo očkuje. Odborníci majú pre neho štipľavý odkaz

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?