+742pozitívnych Celkovo
402808
+6785testovaných Celkovo
3502218
+120pozitívnych
AG
Celkovo
387940
+0úmrtí Celkovo
12563
-12hospitalizovaní Celkovo
376
+1327zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+454zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2418474
+873zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
2292998
Aktualizácia:
19.9.2021 , 10.15
Aktualizácia: 19.9.2021 , 10.15 štatistiky vo svete viac informácií
13. 07. 2021 15:46 , článok bol aktualizovaný 13. 07. 2021 16:43 | BRATISLAVA/TASR

Zaočkovať sa bez registrácie bude možné vo všetkých krajoch, potvrdil Lengvarský

Minister zdravotníctva sa stretol so županmi, témou bolo najmä tempo očkovania.

Vladimír Lengvarský.
Vladimír Lengvarský. Foto: TASR - Martin Baumann

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bez registrácie by malo byť postupne možné vo všetkých krajoch. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) o tom informoval po utorkovom stretnutí so zástupcami samosprávnych krajov. Témou rokovania boli aj ďalšie možnosti, ako zvýšiť zaočkovanosť, či plánovaná reforma siete nemocníc.

„Dohodli sme sa, že budeme spolupracovať ešte užšie, že kampaň a očkovanie musíme zintenzívniť rôznymi spôsobmi, či už výjazdovými tímami alebo spoluprácou so všeobecnými lekármi,“ načrtol minister obsah stretnutia. Verí, že spoločnú reč nájde ministerstvo s krajmi aj pri téme optimalizácie siete nemocníc, ktorej sa na stretnutí dotkli.

Predseda SK 8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič skonštatoval, že spoločným cieľom je očkovať v čo najvyššej kvalite i množstve.

„Hovorili sme aj o tom, že veľkokapacitné očkovacie centrá potrebujú legislatívne ukotvenie,“ upozornil. Ocenil, že ministerstvo zvolilo pri očkovaní regionálny prístup.

Očkovanie bez registrácie je v súčasnosti možné vo veľkokapacitných centrách v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Minister dúfa, že podobne veľký záujem ako v Bratislave zaznamenajú aj v ďalších krajoch. Zatiaľ preto neplánujú spustiť očkovanie v nákupných centrách či na staniciach, ako v niektorých krajinách.

Kombinácia vakcín už čoskoro

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský doplnil, že k očkovaniu bez registrácie pristúpia po odstránení problému veľkej chybovosti. Vzniká podľa neho pri prepise údajov z občianskych preukazov či iných dokladov. V súvislosti so záujmom o očkovanie podotkol, že po oznámení lotérie zaznamenali veľa zrušených termínov. Myslí si, že najlepšou kampaňou by bolo, keby sa dali zaočkovať politické špičky.

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter upozornil, že v každom regióne sú iné podmienky. „My sme otvorili osem očkovacích stredísk a zrušili sme dve práve pre to, že neplnili kvóty, ktoré sme si dali,“ načrtol.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba predpokladá, že do mesiaca môžu vzhľadom na uspokojený záujem pozastaviť činnosť veľkokapacitného očkovacieho centra. V prípade potreby ju však vedia do 24 hodín obnoviť.

Minister zdravotníctva potvrdil, že na Slovensku je už možné dať sa zaočkovať kombináciou vakcín od rôznych výrobcov. S konzíliom majú preberať, ktoré kombinácie vakcín sú podľa aktuálnych štúdií najúčinnejšie. Možnosť objednať sa na kombináciu vakcín by mala byť dostupná „vo veľmi skorej dobe“. Rovnako sa testuje aj technické riešenie dvoch rôznych vakcín v GreenPasse.

Šéf rezortu avizoval aj stretnutie so zástupcami poisťovní a ďalších odborníkov o tom, ako motivovať ďalších lekárov, aby sa zapojili do očkovania.

Čítajte tiež: COVID automat: Farbu, ktorá symbolizuje život bez obmedzení, nezapnú. Aj keď budú okresy spĺňať kritériá

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?