+3503pozitívnych Celkovo
921422
+9684testovaných Celkovo
5381914
+32úmrtí Celkovo
17675
0hospitalizovaní Celkovo
1 497
+3618plne zaočkovaných Celkovo
2640702
Aktualizácia:
24.1.2022 , 10.55
Aktualizácia: 24.1.2022 , 10.55 štatistiky vo svete viac informácií
20. 08. 2021 08:54 | VIEDEŇ/tvnoviny.sk

Rakúski vedci hlásia potešujúcu správu. Údajne našli Achillovu pätu koronavírusu

Poznatky odhalil tím vedcov z Ústavu molekulárnej biotechnológie Rakúskej akadémie vied vo Viedni.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Billion Photos

Vedeckému tímu rakúskych odborníkov sa údajne podarilo odhaliť zraniteľné miesto nového koronavírusu. Informujú o tom vo svojej štúdii.

Dva proteíny viažuce cukor môžu zabrániť variantom patogénu preniknúť do ľudských buniek. Tieto poznatky možno využiť aj v terapiách.

Tím vedcov z Ústavu molekulárnej biotechnológie Rakúskej akadémie vied vo Viedni sa zameral na proteín hrotu patogénu, ktorý je jeho hlavným vstupným mechanizmom do bunky.

Tento nástroj potrebuje maskovací mechanizmus, aby vírus zostal skrytý pred imunitnou reakciou hostiteľa.

Na určitých miestach bielkoviny hrotu sa vytvorí cukrový povlak, ktorý spôsobí, že patogén je pre imunitný systém neviditeľný.

Proteíny viažuce cukor (lektíny) študoval tím vedcov vedený Josefom Penningerom z Ústavu biofyziky Keplerovej univerzity v Linzi.

„Intuitívne nám napadlo, že lektíny by nám mohli pomôcť nájsť nových interakčných partnerov pre proteín spike,“ povedal spoluautor David Hoffmann.

Identifikáciou lektínov, ktoré sa viažu na tieto glykozylačné miesta, by vedci mohli byť na dobrej ceste k vývoju účinných terapeutických zásahov. Glykozylácia je biochemický proces, pri ktorom sa cukry viažu na proteíny alebo lipidy.

Tím vyvinul a otestoval knihovňu viac ako 140 lektínov cicavcov. Medzi nimi objavili Clec4g a CD209c - dva, ktoré silno viažu spike proteín SARS-CoV-2.

„Teraz máme k dispozícii nástroje, ktoré viažu ochrannú vrstvu vírusu a zabraňujú mu tak preniknúť do buniek,“ dodal ďalší spoluautor Stefan Mereiter, podľa ktorého by tak tento mechanizmus mohol byť Achillovou pätou, na ktorú veda čakala.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?