+3503pozitívnych Celkovo
921422
+9684testovaných Celkovo
5381914
+32úmrtí Celkovo
17675
0hospitalizovaní Celkovo
1 497
+3618plne zaočkovaných Celkovo
2640702
Aktualizácia:
24.1.2022 , 10.55
Aktualizácia: 24.1.2022 , 10.55 štatistiky vo svete viac informácií
23. 08. 2021 12:40 | MONTREAL/tvnoviny.sk

VIDEO: Vedci prvýkrát nafilmovali, ako sa covid šíri telom. Prienik do tohto orgánu znamenal smrť

Tím dokázal sledovať šírenie vírusu až na úrovni jednotlivých buniek.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Billion Photos

V novej štúdii, ktorú vykonali vedci z Yaleovej univerzity a Univerzity v Montreale, prvýkrát na živých zvieratách pomocou videozáznamov zachytili šírenie vírusu SARS-CoV-2. Experti vďaka nim mohli sledovať, ako sa infekcia presúva z nosu myší do ich pľúc a ďalších orgánov.

Snímky zaznamenali „pochod vírsu" zvieracím telom. Súčasne však ukázali, ako proti nemu pôsobia protilátky odobrané tým, ktoré sa z boja s ním už zotavili. Vedci tiež zaznamenali, aké druhy protilátok sú proti nemu viac alebo naopak menej účinné.

Tím dokázal sledovať šírenie vírusu až na úrovni jednotlivých buniek vďaka bioluminiscenčnému značeniu a pokročilej mikroskopii.


Zdroj: YouTube/YaleCampus

U myší sa vírus šíril cestou, ktorú poznajú lekári aj pri liečbe ľudských pacientov: vysoká vírusová záťaž sa najskôr objavila v nose, odkiaľ sa potom rýchlo rozšírila do pľúc a nakoniec aj do ďalších orgánov. Myši nakoniec zomreli, keď im vírus prenikol do mozgu.

Výskumníci potom u iných nakazených myší použili k liečbe plazmu získanú od ľudí, ktorí si covidom prešli a dokázali ho prežiť.

Ukázalo sa, že aj keď túto plazmu myšiam dali do troch dní po nákaze, zastavilo to jej šírenie. Pokiaľ by tieto protilátky podali ešte predtým, než boli myši vírusu vystavené, dokázali nákaze zabrániť.

Jedným z najdôležitejších poznatkov tejto štúdie bolo, že nie všetky protilátky fungujú rovnako dobre.Majú pritom dve hlavné úlohy. Tie neutralizačné sa viažu na vírusy a zabraňujú im preniknúť do buniek. Druhá časť protilátok vykazuje takzvané „efektorové" funkcie, ktoré sú nutné pre signalizáciu imunitnému systému, aby napadol a zabil infikované bunky.

„Protilátky sú viacúčelové molekuly s niekoľkými vlastnosťami,“ opisuje zložitosť tohto fenoménu spoluautor práce Andrés Finzi. „V tejto štúdii ukazujeme, že kľúčová je ich schopnosť privolať na pomoc ďalšie bunky imunitného systému a eliminovať infikované bunky; len tak je zaistená optimálna ochrana,“ uzavrel.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?