+6183pozitívnych Celkovo
890787
+18024testovaných Celkovo
5296716
+61úmrtí Celkovo
17459
-58hospitalizovaní Celkovo
1 643
+3727plne zaočkovaných Celkovo
2628143
Aktualizácia:
19.1.2022 , 11.31
Aktualizácia: 19.1.2022 , 11.31 štatistiky vo svete viac informácií
09. 11. 2021 08:51 | WELLINGTON/TASR

Krajina, ktorá dobre zvláda pandémiu koronavírusu, zaviedla povinné očkovanie

Tisíce ľudí vyšli na Novom Zélande do ulíc, aby protestovali.

Protest na Novom Zélande proti povinnému očkovaniu
Protest na Novom Zélande proti povinnému očkovaniu Foto: TASR/AP

Nový Zéland sprísnil v utorok bezpečnostné opatrenia v okolí budovy parlamentu v reakcii na protesty tisícov ľudí, ktorí sa v hlavnom meste Wellington zhromaždili na protest proti povinnému očkovaniu a protipandemickým opatreniam. Informovala o tom agentúra Reuters.

Demonštranti pochodovali ulicami v centre Wellingtonu a zhromaždili sa pred budovou parlamentu. Takmer všetky vstupy do budovy polícia uzavrela. Na mieste sa podľa agentúry Reuters nachádzalo bezprecedentné množstvo príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Hoci bola demonštrácia pokojná, mnohí z demonštrantov niesli transparenty s nápismi namierenými proti povinnému očkovaniu, lockdownu a protipandemickým opatreniam.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová minulý mesiac oznámila, že krajina zavádza povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre väčšinu zdravotníkov a učiteľov. Zrušenie protipandemických opatrení prisľúbila v momente, keď bude zaočkovaných 90 percent občanov. Začiatkom októbra novozélandská vláda oznámila, že sa rozhodla upustiť od stratégie na zvládnutie pandémie koronavírusu, v rámci ktorej sa snažili eliminovať počet prípadov nákazy na nulu. Namiesto toho sa Novozélanďania musia naučiť žiť s vírusom, pričom kontrolovať jeho šírenie budú najmä pomocou vakcinácie a testovania.

Nový Zéland bol jednou z mála krajín sveta, ktorým sa vlani – v prvej fáze pandémie – podarilo znížiť počet prípadov nákazy koronavírusom na nulu, a to aj vďaka prísnym reštrikciám v oblasti medzinárodného cestovania. Táto ostrovná krajina bola niekoľko mesiacov bez jediného prípadu infekcie, až kým sa v polovici augusta nezačal v najľudnatejšom meste Auckland šíriť nový vysokonákazlivý variant delta.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?