+7049pozitívnych Celkovo
739544
+24952testovaných Celkovo
4757235
+1775pozitívnych
AG
Celkovo
504262
+104úmrtí Celkovo
15004
-10hospitalizovaní Celkovo
3 503
+3338zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+1737zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2668033
+1601zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
2493236
Aktualizácia:
07.12.2021 , 10.30
Aktualizácia: 07.12.2021 , 10.30 štatistiky vo svete viac informácií
25. 11. 2021 11:15 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Nemocnice ešte nezastavili všetky plánované operácie. Keby tak urobili, majú voľné lôžka pre covid pacientov

Nemocnice sa vraj boja zastaviť „bielu“ medicínu kvôli sťažnostiam. Čakajú na pokyn ministra.

Covidové oddelenie v Rimavskej Sobote.
Covidové oddelenie v Rimavskej Sobote. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Počet pacientov v nemocniciach dosiahol počet 3200. Odborníci z konzília varovali vládu, že pri tomto čísle už musí prísť tvrdý lockdown pre celú krajinu, pretože zdravotníctvo nestíha liečiť všetkých ľudí. Situáciu nazvali humanitárnou katastrofou. Počty pozitívnych denne prekonávajú rekordy, prognózy preto naznačujú, že najbližšie týždne sa príliv pacientov nezastaví. Vláda kvôli tomu prijala lockdown.

Lekár a šéf lekárskych odborov Peter Visolajský hovorí o zlyhaní ministerstva zdravotníctva. Štátu vyčíta, že po druhej vlne odišlo 1300 skúsených sestier a stovky lekárov a rezort neurobil nič, aby ich nahradil. Aj kvôli tomu sa výrazne znížili kapacity na oddeleniach intenzívnej starostlivosti. Kým na vrchole druhej vlny bolo na umelej pľúcnej ventilácii 390 pacientov, teraz ich je 269 a nemocnice hovoria o kapacitách naplnených na sto percent.

Bývalý štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura však nesúhlasí s konzíliom, že máme humanitárnu katastrofu. Hovorí, že nemocnice stále vykonávajú „bielu“ medicínu. Mnoho z nich síce plánované operácie obmedzuje, ale ešte ich úplne nezastavili. Má na to jednoduché vysvetlenie. Boja sa prípadných sťažností zo strany pacientov, že im nebola poskytnutá adekvátna pomoc. Podľa Stachuru sa preto deje v nemocniciach to, že vyťažujú jedného anestéziológa na operácie, ktoré znesú odklad a ten potom chýba na covidovom oddelení.

„Je preto nezodpovedné tvrdiť, že nemáme voľné lôžka pre covidových pacientov, keď ešte bežia odložiteľné operácie. Dávno mala byť zastavená biela medicína príkazom ministra v písomnej podobe,“ hovorí Stachura. Ak by minister vydal príkaz na zastavenie bielej medicíny, nemocnice by boli kryté a mohli by bez obáv odložiť zákroky, ktoré odklad znesú.

Na vyhlásenie humanitárnej katastrofy, musia byť podľa Stachuru vyčerpané všetky možnosti, aspoň čiastočne reprofilizované všetky špecializované ústavy a musí byť nasadený všetok dostupný personál, teda aj medici, vojaci a niektorí záchranári presunutí na JISky.

„Pamätám si, že 31. decembra 2020 musel minister Krajčí kvôli kritickému stavu v nemocniciach vyhlásiť zastavenie bielej medicíny okrem onkologickej, biologickej a neodkladnej liečby a museli sa čiastočne reprofilizovať aj špecializované ústav,“ spomína Stachura.

Na centrálnych príjmoch budú pacienti čakať ešte dlhšie ako doteraz

Ak už k tomu dôjde, bude to mať podľa Visolajského veľmi zlý dopad na zdravie ľudí. Mnohým pacientom už rok odkladajú operácie a diagnostické vyšetrenia. Mnoho preventívnych prehliadok sa neurobilo a tie sú z hľadiska onkologických ochorení kľúčové. Celá epidémia preto podľa neho bude mať ešte dopady v budúcnosti a doplatia na ňu ľudia zdravím a životom.

Dotkne sa to aj centrálnych príjmov. Na tie už dnes podľa Visolajského chodí 75 percent ľudí, ktorí tam nemajú čo robiť. Na urgent idú, pretože sa nedostali k primárnej zdravotnej starostlivosti. Ak by ju dostali, urgentné príjmy by výrazne odľahčili. Tie sú mimoriadne vyťažené aj v čase epidémie. Sanitky tam zvážajú ľudí s covidom, ktorí majú zvyčajne dýchacie problémy kvôli nízkej saturácii kyslíka. Opäť sú ostatní pacienti kvôli nim odsúvaní. „Pacienti na centrálnom príjme už pred tým dlho čakali na vyšetrenie, teraz budú čakať ešte dlhšie,“ upozorňuje lekár.

Nepáči sa mu ani to, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nechce odpovedať na novinárske otázky. Po tlačovej konferencii s prezidentkou Zuzanou Čaputovou odišiel, aj keď mu novinári kládli otázky ohľadom súčasnej situácie. „Minister je platený za to, aby nemocnice fungovali a keď sa to snaží zamlčiavať, svedčí to o výsledku jeho práce,“ hovorí Visolajský.

Pokutovať treba ambulantných lekárov, ktorí neočkujú

Bývalý štátny tajomník Stachura vyčíta ministerstvu viacero vecí. Hovorí, že si vôbec nepripravilo testovaciu stratégiu. Štát sa mal pripraviť na zhoršujúcu sa situáciu a vytvoriť plán, ako testovať v ohniskách nákazy. Očakával, že leto využijú na inovácie. Vláda sa nemala sústreďovať na testovanie v MOM-kách, ale na samotestovanie. Ako príklad uvádza Rakúsko, kde fungujú v lekárňach a niektorých obchodoch automaty na PCR testy. Po vykonaní testu, máte možnosť vzorku priamo odovzdať vzorku. Štát ma zabezpečenú logistiku celého procesu, pričom výsledok je zasielaný formou sms správy na mobil.

Stachura kritizuje aj očkovanie. „Treba sa koncentrovať predovšetkým na ambulantných lekárov. Oni sú kľúčom na zvýšenie zaočkovanosti. Žiadna očkovacia lotéria, žiadne reklamy. Bolo treba motivovať ambulantných lekárov, obvodných aj špecialistov, aby očkovali všetkých rizikových pacientov. Oni majú najlepší prehľad o tom, kto je rizikový pacient. Napríklad všeobecný lekár má zhruba dve až 3-tisíc pacientov, z nich možno tisíc je rizikových. Štyristo je zaočkovaných a tých 600 musia osloviť. Treba im zavolať, pozvať do ambulancie a komunikovať, že v ich prípade je potrebné očkovanie. Namiesto toho sme začali očkovať rizikové deti od 5 do 12 rokov ešte pred schválením EMA. My musíme očkovať ľudí nad 65 rokov a tých s chronickými ochoreniami. Ja by som neriešil povinné očkovanie seniorov, ale povinné očkovanie v ambulanciách. A ak to odmietnu, nech sa to prejaví na platbách od poisťovní. My ani nevieme koľkí ambulantní lekári očkovanie ponúkajú. Tu sa niektorí podľa môjho názoru vyhýbajú zodpovednosti,“ hovorí Stachura.

„Z môjho pohľadu ministerstvo podcenilo situáciu, ktorá tu teraz je. Našli sme si vinníka v nezaočkovaných. Tých pranierujeme a nehľadáme dôvody. Určite majú veľký podiel viny na tom, že sa nemocnice plnia, ale zaslúžili si viac komunikácie a viac snahy kompetentných,“ dodáva.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?