+6183pozitívnych Celkovo
890787
+18024testovaných Celkovo
5296716
+61úmrtí Celkovo
17459
-58hospitalizovaní Celkovo
1 643
+3727plne zaočkovaných Celkovo
2628143
Aktualizácia:
19.1.2022 , 11.31
Aktualizácia: 19.1.2022 , 11.31 štatistiky vo svete viac informácií
03. 12. 2021 10:05 | WELLINGTON/TASR

Už nikdy žiadny lockdown: Nový Zéland zavádza nový systém boja s covidom

V krajine je momentálne zaočkovaných takmer 87 percent obyvateľov nad 12 rokov.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

V Aucklande, najľudnatejšom meste Nového Zélandu, prestáva v piatok platiť posledná veľká časť lockdownu, ktorý trval viac než 100 dní. V meste sa tak opäť otvoria bary, reštaurácie i fitnescentrá, informovala agentúra AP.

Nový Zéland sa rozhodol prejsť na nový systém v súvislosti s bojom proti koronavírusovej pandémii. V krajine tak viac nebudú zavádzať lockdown, ale od jej obyvateľov sa bude vyžadovať, aby boli plne zaočkovaní a preukazovali sa covidpasmi, ak chcú mať prístup ku všetkým službám.

Protipandemické opatrenia sa budú tiež po novom zavádzať v súlade s tzv. covidovým semaforom, ktorý jednotlivé oblasti zaraďuje do červených, oranžových či zelených kategórií v závislosti od vývoja epidemickej situácie, pričom sa zohľadňuje najmä to, do akej miery sú v súvislosti s pandémiou zaťažené nemocnice.

Vláda sa rozhodla zaviesť nový systém po tom, ako v krajine dosiahli dostatočnú mieru zaočkovanosti proti koronavírusu. Na Novom Zélande je totiž v súčasnosti plne zaočkovaných 87 percent obyvateľov vo veku 12 a viac rokov, pričom v Aucklande je to až viac než 90 percent.

Vedci varujú: U pacientov, ktorí prežijú ťažký priebeh covidu, je vyššie riziko, že do roka zomrú

Po prechode na tento novým semaforový systém sa väčšina krajiny nachádza v oranžovej farbe, v ktorej naďalej platí napríklad povinné nosenie rúšok na niektorých miestach a dodržiavanie odstupov. Auckland i niekoľko ďalších oblastí krajiny sú však červené.

Naďalej tak budú v Aucklande v platnosti niektoré reštriktívne opatrenia — v červených oblastiach sú napríklad hromadné podujatia obmedzené na najviac 100 ľudí. Rovnako tak zostávajú aj uzatvorené hranice Aucklandu so zvyškom krajiny a otvoria sa až v polovici decembra.

Plánované zmeny v súvislosti so zmenou systému neovplyvnil ani nový koronavírusový variant omikron, ktorý doposiaľ nebol na Novom Zélande zaznamenaný. Krajina však v súvislosti s ním zaviedla v nedeľu zákaz vstupu neobčanom Nového Zélandu, ktorí prichádzajú z deviatich krajín ležiacich na juhu Afriky.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?