+14252pozitívnych Celkovo
957633
+32227testovaných Celkovo
5469976
+30úmrtí Celkovo
17755
-23hospitalizovaní Celkovo
1 506
+2530plne zaočkovaných Celkovo
2649398
Aktualizácia:
27.1.2022 , 10.14
Aktualizácia: 27.1.2022 , 10.14 štatistiky vo svete viac informácií
07. 12. 2021 10:45 | LONDÝN/jh

Hrozivá predpoveď o pandémii: Uznávaná vedkyňa povedala nahlas, čo si všetci jej kolegovia len myslia

Nový vírus môže byť „nákazlivejší, smrteľnejší alebo oboje naraz."

Vakcinologička Sarah Gilbertová
Vakcinologička Sarah Gilbertová Foto: Profimedia

Pandémia koronavírusu ani po dvoch rokoch nepoľavuje. Viaceré krajiny sveta príchodom zimy hlásia rekordné prírastky nových nakazených. Ľudí vystrašil aj nový variant omikron, ktorý prvýkrát zachytili v Juhoafrickej republike. Uznávaná britská vedkyňa preto nahlas povedala, čo si všetci jej kolegovia myslia. Táto pandémia nebude posledná a tá ďalšia môže byť horšia a smrteľnejšia.

Prednášku vakcinologičky, profesorky Sarah Gilbertovej, ktorá sa podieľala na vývoji vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, v pondelok (6.12.) vysielala televízna stanica BBC. Odborníčka, ktorá sa špecializuje na vývoj vakcín proti chrípke a novým vírusovým patogénom, uviedla, že aktuálny vírus nie je posledný, ktorý ohrozuje naše životy a živobytie.


Zatiaľ čo sa svet musí popasovať so súčasnými problémami s koronavírusom, spoločnosť čelí veľkému riziku, že sa objaví nový vírus. Jeho šírenie by mohlo byť horšie, dokonca by bol smrteľnejší. „Môže byť nákazlivejší, smrteľnejší alebo oboje naraz,“ uviedla Gilbertová na prednáške.

V súčasnosti na svete evidujeme už viac ako päť miliónov obetí koronavírusu a viac ako 266 miliónov nakazených, informuje štatistický portál wordlometers.info. Podľa vedcov sú ale skutočné čísla oveľa vyššie. Vakcinologička preto nalieha na vlády jednotlivých krajín, aby konali.

„Nemôžeme pripustiť situáciu, kedy by sme prešli všetkým, čo sme už zažili a potom zistili, že pre obrovské hospodárske straty stále chýbajú finančné prostriedky na pandemickú pripravenosť. Pokroky, ktoré sme dosiahli a poznatky, ktoré sme získali, nesmú vyjsť nazmar,“ uviedla Gilbertová s tým, že je nutné sa finančne zabezpečiť.

V Rakúsku budú nezaočkovaní platiť mastné pokuty. Prečítajte si, čo hrozí odporcom povinnej vakcinácie

Je nesmierne dôležité, aby sa rýchly pokrok vo vývoji a dodávanie liekov a vakcín stali normou. Napríklad by pomohlo aj univerzálne očkovanie proti chrípke, ktoré by riziko tochto ochorenia úplne eliminovalo.

Omikron je reálna hrozba

Pandémia s nami ešte neskončila. Profesorka uviedla, že stále nie je jasné, či očkovanie zaberie proti šíreniu nového variantu omikron. Na druhú stranu ale dodala, že prípadná nižšia účinnosť vakcíny ešte nemusí znamenať menšie účinky voči ťažšiemu priebehu a závažnosti ochorenia.

"Existujú ďalšie zmeny, ktoré môžu znamenať, že protilátky vyvolané vakcínami alebo infekciou inými variantmi môžu byť menej účinné pri prevencii infekcie omikron. Kým nebudeme vedieť viac, mali by sme byť opatrní,“ dodala.

Varovala, že ľudia by nemali poľaviť v dodržiavaní epidemiologických opatrení. Spoločnosť by mala podniknúť ďalšie kroky k tomu, aby čo najviac obmedzila šírenie nákazy nového variantu. Ten potvrdili už vo viac ako 30 krajinách sveta.

Vakcinologička Sarah Gilbertová
Vakcinologička Sarah Gilbertová Foto: TASR/AP
 

Sarah Gilbertová sa vývoju a testovaniu vakcín venuje už viac ako 10 rokov. Projekt vývoja vakcíny proti chorobe COVID-19 iniciovala začiatkom roku 2020 po tom, ako bol koronavírus SARS-CoV-2 prvýkrát detegovaný v Číne. Gilbertovej a jej tímu sa vďaka vakcíne Vaxzevria pripisuje záchrana miliónov životov.

Gilbertová bola začiatkom tohto roka za svoje služby pre vedu a verejné zdravie povýšená kráľovnou Alžbetou II. do šľachtického stavu.

Tieto pojmy si často mýlime. Aký je rozdiel medzi COVID-19-PASS-om a Digitálnym COVID preukazom EÚ?

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?