+14312pozitívnych Celkovo
971945
+31662testovaných Celkovo
5501638
+24úmrtí Celkovo
17779
+1hospitalizovaní Celkovo
1 549
+4108plne zaočkovaných Celkovo
2653503
Aktualizácia:
28.1.2022 , 10.22
Aktualizácia: 28.1.2022 , 10.22 štatistiky vo svete viac informácií
08. 12. 2021 11:30 , článok bol aktualizovaný 08. 12. 2021 11:37 | ČESKO/TASR

Potvrdené. V Česku je druhý prípad variantu omikron

Má ísť o rodinného príslušníka ženy, u ktorej prvej zistili omikron.

V Česku pribudlo najviac nakazených od začiatku pandémie
V Česku pribudlo najviac nakazených od začiatku pandémie Foto: file TASR/AP Photo/Petr David Josek

V Česku sa objavil druhý prípad nákazy koronavírusovým variantom omikron. Potvrdila to v stredu hovorkyňa Krajskej hygienickej stanice Libereckého kraja. V rodine šesťdesiatročnej ženy z Liberca, u ktorej sa na konci novembra potvrdila nákaza omikronom, sa objavil ďalší príbuzný s rovnakým variantom koronavírusu, informuje tn.cz.

„Je to druhý prípad potvrdeného omikronu, ide o úzky kontakt prvej nakazenej osoby. Od začiatku bola táto osoba v karanténe, takže z toho žiadne ďalšie kontakty nevyplynú,“ povedala hovorkyňa libereckej hygieny Zuzana Balašová.

Hovorca libereckej nemocnice upresnil, že druhý chorý je s najväčšou pravdepodobnosťou muž. Druhý prípad omikronu v Česku na twitteri potvrdil aj minister zdravotníctva v demisii Adam Vojtech (za ÁNO).

„Prosím, buďte opatrní a dodržiavajte ochranné opatrenia,“ vyzval občanov.

Nákaza variantom omikron sa u ženy z Liberca definitívne potvrdila 29. novembra. Češka sa mala vrátiť z dovolenky v Namíbii, na ktorej bola spolu s manželom. Po návrate mala ľahké príznaky, praktický lekár ju preto otestoval antigénnovým testom.

Hoci bola očkovaná dvoma dávkami vakcíny, mala pozitívny výsledok. Lekár preto okamžite informoval krajskú hygienu. Nasledovali ďalšie testy a skúmanie. Nákazu omikronom nakoniec definitívne potvrdila sekvenácia.

Hygienicu o nákaze koronavírusom informovali aj cestovnú kanceláriu, ktorá žene dovolenku zariaďovala. U nikoho ďalšieho sa ale omikron nepotvrdil.

Správa o druhom prípade nákazy sa objavila v rovnaký deň, keď poradca amerického prezidenta vyhlásil, že je "takmer isté, že nie je omikron vážnejší ako delta." Skôr naopak. „Z určitých znakov sa dá súdiť, že by mohol byť menej závažný ako delta,“ povedal epidemiológ Anthony Fauci.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) je so svojimi závermi zdržanlivejšia. Už skôr zaradila variant omikron medzi takzvané znepokojujúce varianty. Mohla by totiž byť nákazlivejšia ako ostatné varianty. Neskôr však vyzvala, aby ľudia nepodliehali panike, kým nebude úplne jasné, aké veľké riziko skutočne predstavuje.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?