+8120pozitívnych Celkovo
929541
+23507testovaných Celkovo
5405421
+23úmrtí Celkovo
17698
-2hospitalizovaní Celkovo
1 499
+1582plne zaočkovaných Celkovo
2790172
Aktualizácia:
25.1.2022 , 10.15
Aktualizácia: 25.1.2022 , 10.15 štatistiky vo svete viac informácií
09. 12. 2021 15:05 | BRNO/jh

Brnom sa šíri omikron. Nakazených je viacero ľudí vrátane zdravotníkov

Jedným z nakazených je aj dieťa zo základnej školy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva

Vo Fakultnej nemocnici Brno sa pri dvoch zamestnancoch potvrdila nákaza nového variantu koronavírusu s názvom omikron. Podľa portálu tn.cz sa nachádzajú v izolácii a nemajú vážny priebeh ochorenia.

Nakazených bude ale viac. Zdravotníci si preniesli vírus v rodine. Nikam necestovali a dodržovali opatrenia.

Záhada v Japonsku: Koronavírus tam prakticky „vykapal“, vedci si to nevedia vysvetliť

Hovorkyňa nemocnice v Brne uviedla, že majú ďalšie podozrivé prípady. Nákaza sa tiež potvrdila u jedného dieťaťa zo základnej školy a celá trieda je už v karanténe.

Portál novinky.cz uvádza, že existujú ďalšie podozrenia na juhu Moravy. Odobraté vzorky musia ešte vyhodnotiť v laboratóriu. Ich presný počet zatiaľ nie je známy.

V Česku prvýkrát potvrdili omikron na konci novembra. Nakazenou bola žena z Liberca, ktorá pricestovala z Namíbie. Krátko na to sa nakazil aj jeden z jej príbuzných.

Prípady nákazy omikronom sa zatiaľ javia ako väčšinou mierne

Prípady nákazy koronavírusovým variantom omikron sa zatiaľ ukazujú ako „väčšinou mierne", uviedla vo štvrtok Európska agentúra pre lieky (EMA). Zároveň však upozornila, že stále skúma, či variant môže spôsobiť aj ťažký priebeh ochorenia. Informovala o tom agentúra AFP.

Koronavírusový variant omikron vyvolal globálnu paniku minulý mesiac a tiež obavy, že by mohol byť nákazlivejší, spôsobovať ťažší priebeh ochorenia či odolávať vakcínam.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tento týždeň uviedla, že prvé náznaky skutočne naznačujú vyššiu infekčnosť omikronu. Výrobcovia vakcíny Pfizer/BioNTech však oznámili, že tretia dávka tejto očkovacej látky poskytla efektívnu ochranu proti tomuto variantu. Spoločnosť tiež uviedla, že vyvíja špecifickú vakcínu zameranú na omikron, ktorá by mala byť hotová v marci 2022.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?