06. 06. 2016 06:00 | BRATISLAVA/TASR

Páchne vám z úst? Tieto rady vám pomôžu

Hlavnou príčinou sú prchavé zlúčeniny síry.

Zuby
Zuby Foto: Shutterstock.com

Vo väčšine prípadov sa dá nepríjemná aróma dychu eliminovať dôslednou dentálnou hygienou. Pomôcť môže napríklad škrabka na jazyk. Najmä fajčiari a kávičkári by mali mať poruke aj vhodnú ústnu vodu či sprej.

"Niekedy stačí, ak si fajčiar alebo kávičkár nevypláchne po svojom zlozvyku dutinu ústnou vodou, a problém je na svete," hovorí dentálna hygienička Renáta Gumanová.

Zvyšky potravy z medzizubných priestorov pomáha odstrániť aj jablko, mrkva či zeler

Za sviežosť dychu je väčšinou zodpovedný obsah úst. Zvyšky potravy, ktoré sa zachytili v medzizubnom priestore, sú atraktívne pre baktérie. Tie obľubujú aj povlak na jazyku.

"Hlavnou príčinou nepríjemného dychu sú prchavé zlúčeniny síry. Vznikajú ako produkt bakteriálneho rozkladu aminokyselín vo zvyškoch jedla, slinách a mŕtvych bunkách epitelu," objasňuje odborná garantka dentálnej hygieny Eva Kovaľová.

Pre svieži dych tak netreba zabúdať aj na čistenie jazyka. Keďže sa baktérie spôsobujúce halitózu zdržiavajú najmä na povrchu jazyka, je potrebné pravidelne ho čistiť.

"Pri miernom povlaku stačí raz denne, po večernej hygiene. Ideálne je následne dutinu vypláchnuť ústnou vodou proti halitóze," odporúča Gumánová. Ideálne je to bez alkoholu.

Okrem jazyka je dôležité venovať pozornosť aj medzizubným priestorom. Ideálne je použiť v tomto prípade medzizubné kefky a dentálnu niť. Pri oboch pomôckach je dôležité vykonávať jemný pilnikovitý pohyb, a to v tvare písmena V.

"Od jedného zuba smerom k druhému. Úlohou medzizubnej kefky je dočistiť ďasno, úlohou nite stenu zuba," radí dentálna hygienička.

Odporúča sa tiež používať zubnú pastu s obsahom xylitolu alebo fluoridu v kombinácii s laktátom zinku. "Netreba zabúdať ani na pravidelný pitný režim. Dostatok slín zlepšuje prostredie v ústnej dutine. Odporúčam však minimalizovať príjem kávy a alkoholu, ktoré môžu spomínané prostredie, naopak, narúšať," uzavrela Gumánová.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?