07. 12. 2016 15:51 | WASHINGTON/jd

Bojuje vaše dieťa so sebavedomím? Tieto výchovné metódy mu zmenia život

Psychológ vám poradí spôsob výchovy, za ktorý sa vám deti raz poďakujú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/ Valeria_A

Sebavedomie je jeden z najúžasnejších darov, ktoré môžu rodičia odovzdať svojim ratolestiam. Zdravá mienka o sebe samom je totiž základom silnej osobnosti a ovplyvňuje naše konanie. Základ sebahodnotenia každého človeka má korene v detstve. Významne ho ovplyvňuje spôsob výchovy, akým je dieťa vedené.

Carl Pickhardt je úspešný psychológ a autor pätnástich kníh, ktoré sa zaoberajú rodičovstvom. Tvrdí, že deti s nízkym sebavedomím majú problém skúšať nové veci a púšťať sa do výziev, pretože sa boja zlyhania. To ich môže neskôr ukrátiť o úspech v kariére.

Preto, ak vám záleží na zdravom mentálnom vývoji detí, Pickhardt vám poradí zopár trikov, ktoré by ste mali zapojiť do výchovy. Pomôžete im tak vybudovať si zdravú sebadôveru. Píše o nich Independent.

Oceňte snahu

Keď dospievate, je dôležité, aby ste sa naučili, že podstatný nie je cieľ, ale cesta, ktorá vás k nemu vedie. Učilo sa vaše dieťa dlho na dôležitý test? A nakoniec to nedopadlo podľa predstáv? Nehnevajte sa. Pochváľte ho za dôkladnú prípravu. Nedovoľte, aby sa niekedy cítilo vinné za neočakávané zlyhanie.

Podporte ich v aktivitách

Ak sa deti rozhodnú pre nejaký šport alebo túžia začať hrať na hudobný nástroj, mali by ste im vyjadriť podporu. Detstvo a dospievanie je obdobím, kedy majú skúšať nové veci. Je to aj priestor na to, aby videli, ako sa vďaka tréningu a odhodlaniu vedia posúvať dopredu.

Nechajte ich riešiť problémy podľa seba

Pokiaľ to preháňate so starostlivosťou a snažíte sa za deti vyriešiť každú maličkosť, s ktorou sa trápia, zastavte sa. Takto ich samostatnosti nenaučíte. Dovoľte im popáliť sa na vlastných chybách a vyvinúť si sebavedomie v riešení problémov. Nemali by sa báť, že ich vlastné rozhodnutie povedie k chybám.

Dovoľte im byť dieťaťom

Neočakávajte, že vaše ratolesti sa budú správať zodpovedne a dospelácky. Neoberajte ich o detskú bezstarostnosť. „Keď dieťa cíti, že jediné dosť dobré správanie je také, kedy sa správa podľa vzoru rodiča, nerealistické štandardy môžu znehodnotiť jeho snahu," vysvetľuje psychologička.

Zvedavosť je skvelá

Niekedy môžu byť nekonečné detské otázky vyčerpávajúce. No je dôležité, aby ste im venovali pozornosť a neodmietli ich. Paul Harris z Harvardskej univerzity tvrdí, že pýtanie sa je účinné cvičenie pre vývoj dieťaťa. Podľa neho je dobré, keď si deti uvedomujú, že existujú veci, ktoré ešte nevedia. A hlavne, že sa nemusia báť na ne opýtať. Vďaka tomu sa potom lepšie a rýchlejšie učia v škole.

Nastavte im výzvy

Ukážte deťom, že vďaka dosiahnutiu malých cieľov sa dopracujú k veľkým úspechom. „Rodičia môžu vyživovať detské sebavedomie, ak im postupne zvyšujú zodpovednosti, s ktorými sa musia vysporiadať," vysvetľuje Pickhardt. Učte ich prekonávať strach a limity. Podporte ich, napríklad, aby vyskúšali jazdiť na bicykli bez pomocných koliesok. Aj taká mála výzva má vyznám.

Kritizujte citlivo

Nič nezlomí detskú sebaistotu viac, ako rodičovská kritika. Samozrejme, že bez užitočných pripomienok to nejde. Chcete predsa pre deti, to najlepšie. Nikdy však nevytvorte atmosféru, v ktorej sa budú cítiť pred vami nepríjemne, pokiaľ zlyhajú. Nepovedzte synovi, že v tom sobotňajšom futbalovom zápase hral naozaj zle. Ani neviete, ako mu tak ublížite. Namiesto toho vyzdvihnite pozitíva a s láskou mu dajte rady, ako sa zlepšiť.

Naučte ich mýliť sa

„Ponaučenie z vlastných chýb buduje sebavedomie," radí Pichkhart. No to sa stane len vtedy, keď rodičia vytvoria priestor na to, aby sa deti mohli mýliť a rásť. Nesprávajte sa príliš ochranársky. Dovoľte im popáliť sa a naučte ich, že chyby sú príležitosťou na to, aby z nás urobili silnejšiu osobnosť.

Otvorte dvere nových skúsenostiam

Psychologička zdôrazňuje, že rodičia nesú zodpovednosť za to, aby ratolestiam pomáhali otvoriť sa novým skúsenostiam. Ak deti premýšľajú napríklad nad štúdiom v zahraničí, vyjadrite im podporu. Vystavujte ich novým príležitostiam a pomôžte im našliapnuť si život odvážne.

Buďte im príkladom

Rodič je pre deti hrdinom. Teda, pokiaľ ešte z nich nie sú tínedžeri. Preto, ich učte to, čo o živote viete vy. Snažte sa im byť vzorom. Nech sa vo vašom konaní odráža spôsob, akým na nich chcete vplývať. Bez toho, aby ste vy dosiahli dôveru v seba samých, deti sebavedomiu nenaučíte.

Nehovorte im, že sa o nich bojíte

„Rodičovské obavy si môžu deti interpretovať ako prejav nedôvery," upozorňuje psychológ. Ukážte im teda, že im veríte natoľko, že sa o nich strachovať nemusíte.

Stojte pri nich, keď bojujú s nespravodlivosťou

Život nie je vždy fér. Každý z nás sa občas stretne s malou alebo väčšou nespravodlivosťou. Nedovoľte, aby sa kvôli tomu deti cítili znechutené, sklamané a demotivované. Vysvetlite im, že to občas tak chodí a pomôžte im vymyslieť riešenie.

Nedovoľte im unikať pred realitou na internet

„Sebavedomie vo virtuálnom svete (hoci je dôležité) nie je rovnaké ako to v reálnom svete," vysvetľuje Pickhardt a dodáva, že by sme nemali nechať deti skryť sa za obrazovku počítača. Namiesto toho im zdôrazňujte, aké dôležité je investovať do vzťahov s reálnymi ľuďmi.

Buďte autoritatívni, nie však veľmi prísni

Keď sú rodičia príliš prísni alebo nároční, detské sebavedomie môže byť narušené. Je podstatné, aby ste vo výchove dieťaťu dávali dostatočný priestor a pristupovali k nemu s dávkou tolerancie.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?