13. 12. 2016 15:00 | BRATISLAVA/KACS, ROCK

11 spoločných znakov rodičov, ktorí vychovali úspešné deti

Všetci rodičia chcú, aby ich deti boli dokonalé, vyhli sa problémom, mali dobré výsledky v škole a robili úžasné veci ako dospelí.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Rawpixel.com/shutterstock

Psychologický výskum ukázal, ako na to. Zhrnul faktory, ktoré predpovedajú, ako z vášho dieťaťa vychováte úspešného človeka.

Deti by sa mali podieľať na domácich prácach

„Ak deti neumývajú riady, znamená to, že to za nich robí niekto iný," vysvetľuje bývalá dekanka na Stanfordskej univerzite.

„A tak sú zbavené nielen povinnosti upratať, ale aj učenia sa, že práce je potrebné urobiť, že každý k tomu musí prispievať pre zlepšenie celku," dodala. Verí, že deti, ktoré zapájame do domácich prác, po tom ako zamestnanci dobre spolupracujú so svojimi kolegami. Sú viac empatickí a sú schopní prevziať úlohy. Opiera sa o výsledky štúdie z Harvardu.

Učte svoje deti sociálnym zručnostiam

Výskumníci z Pensylvánskej štátnej univerzity a Duke univerzity sledovali viac ako 750 detí od škôlkarského veku po dovŕšenie 25 roka života.

Štúdia ukázala, že deti, ktoré spolupracujú so svojimi rovesníkmi, sú užitočné druhým, vedia pochopiť ich pocity a riešia problémy, je viac pravdepodobné, že dosiahnu vysokoškolské vzdelanie. Nemajú problém nájsť si prácu na plný úväzok, ako tí s obmedzenými sociálnymi zručnosťami.

Tí s obmedzenými sociálnymi zručnosťami mali tiež väčší nábeh na to, že začali holdovať alkoholu a mali problém so zákonom.

„Táto štúdia ukazuje, že pomáhať deťom rozvíjať sociálne a emocionálne schopnosti, je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžeme urobiť, treba ich pripraviť na zdravú budúcnosť," hovorí Kristin Schubert, programová riaditeľka Robert Wood Johnson Foundation, ktorý financoval výskum.

Majte vysoké očakávania

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Ollyy/SHUTTERSTOCK
 

Očakávania rodičov majú obrovský vplyv na dosiahnutie úspechu. Vyplýva to z výskumu profesora Neala Halfona z kalifornskej univerzity.

"Rodičia, ktorí videli školu v budúcnosti svojho dieťaťa, riadili svoje dieťa k tomuto cieľu bez ohľadu na ich príjmy," uviedol vo svojom vyhlásení.

Úlohu tu zohráva aj takzvaný Pygmalionov efekt, to je psychologický fenomén pozitívnej motivácie. Hovorí, že ak momentálne správanie ovplyvňujú očakávané udalosti, ktoré sa majú v budúcnosti stať, tak sa aj stanú. Veľa by o tom vedeli povedať učitelia, ktorí motivujú deti k ďalšiemu štúdiu a rozvoju.

Dosiahli ste vyšší stupeň vzdelania

Štúdia Michiganskej univerzity z roku 2014 hovorí, že matky, ktoré ukončili strednú a vysokú školu, budú s veľkou pravdepodobnosťou viesť svoje deti k tomuto cieľu.

Zo vzorky 14 000 detí, ktoré medzi rokmi 1998 a 2007 začali chodiť do škôlky, psychológovia zistili, že deti narodené 18 a menej ročným matkám, majú nižší predpoklad, že ukončia školu alebo sa dostanú na vysokú.

Iná štúdia psychológa Erica Dubowo z roku 2009 dokázala, že úroveň vzdelania rodičov v ôsmom roku života dieťaťa, významne predurčuje profesijný úspech potomka o 40 rokov neskôr.

Učte svoje deti matematiku už v rannom veku

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Sergey Nivens/shutterstock
 

Meta-analýza vzorky až 35 000 predškolákov v Anglicku, Kanade a USA dokázala, že rozvoj matematických zručností v rannom veku je pre dieťa neskôr veľkou výhodou.

Vedci dokázali, že pochopenie jednoduchých matematických úkonov i poradia čísel, významne ovplyvňuje aj schopnosť dieťaťa - naučiť sa čítať.

Rozvíjajte vzťahy so svojimi deťmi

Štúdia z roku 2014, ktorá skúmala 283 ľudí, narodených do chudobných pomerov zistila, že deti, ktoré mali citlivú a veľmi láskavú starostlivosť počas prvých troch rokov života, mali od detstva lepšie akademické výsledky a oveľa zdravšie vzťahy neskôr v dospelosti.

Rodičia, ktorý na potreby dieťaťa reagujú veľmi promptne a s citom, mu tak vytvárajú ideálne zázemie na to, aby rýchlo spoznávalo svet a učilo sa.

Ukazuje to, že investícia do kvality vzťahov s dieťaťom ma dlhodobý efekt a vplyv na jeho dospelý život.

Menej stresujte svoje deti

V článku uverejnenom vo Washington Post sa píše, že počet hodín, ktoré strávia matky s dieťaťom vo veku od 3 do 11 rokov iba málo ovplyvní jeho chovanie, budúci sociálny status a úspech v živote.

Čo však bolo zaujímavé je, že príliš intenzívna materská starostlivosť a takzvané vrtuľníkové rodičovstvo sa môžu v budúcnosti vypomstiť.

Práve stres matiek, časté striedanie zamestnania a neustále žonglovanie medzi prácou a dieťaťom, môžu detskú psychiku zle ovplyvniť. Štúdia hovorí, že ak je rodič vyčerpaný a frustrovaný, veľmi ľahko sa tento pocit môže preniesť na dieťa. Odborne sa to volá emočná nákaza, takže menej stresu.

Mamičky pracujú mimo domova

Podľa výskumu z Harvard Business School, existujú významné výhody pre detí vyrastajúce s matkami, ktoré pracujú a nezostávajú dlhodobo doma s deťmi.

Štúdia zistila, že dcéry pracujúcich matiek majú väčšiu pravdepodobnosť, že získajú vedúcu pracovnú pozíciu, ako dcéry matiek, ktoré nepracovali a deti vychovávali ako ženy v domácnosti.

Synovia pracujúcich matiek podľa štúdie tiež viac inklinujú k domácim prácam a výchovou detí trávia týždenne viac času.

Majte vyšší socioekonomický status

Až jedna pätina amerických detí vyrastá v chudobe a situácii, ktorá im nedovolí rozvíjať ich potenciál.

Situácia sa podľa Standfordskej univerzity neustále zhoršuje, do chudoby sa rodí o 30 až 40percent detí viac, ako pred 25 rokmi.

Sociálnoekonomický status a príjem rodičov do veľkej miery ovplyvňujú to, aké vzdelanie dieťa dosiahne a ako sa mu v živote bude dariť.

Dávate svojim deťom neutrálne mená

Mnoho výskumov dokázalo, že aj výber mena má veľký vplyv na život človeka. Ovplyvňuje napríklad to, či dostanete miesto alebo aj vaše spotrebiteľské návyky.

Ľudia s obyčajnými, ľahko vysloviteľnými menami sú napríklad podľa výskumov úspešnejší.

Chápete význam kvalitného jedla a stravovacích návykov

Kvalitné stravovacie návyky sú základ.
Kvalitné stravovacie návyky sú základ.
 

Úspešní ľudia si uvedomujú, že dobré stravovacie návyky vám pomôžu sústrediť sa a byť produktívny po celý deň.

Rodičia musia dbať na to, aby si deti vybudovali správne stravovacie návyky, pretože tie dokážu ovplyvniť ich fyzické i psychické zdravie.

Deti by si mali vytvoriť pozitívne vnímanie svojho tela, výzoru a rodičia by v tomto mali byť pre deti vzorom. Preto sú stravovacie návyky rodičov pre rozvoj dieťaťa kľúčové.

Informáciu priniesol THE INDEPENDENT.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?