27. 01. 2017 06:00 | BRATISLAVA/zv

11 rád na šťastné manželstvo. Od muža!

Mark zozbieral názory od 1 500 ľudí. Niektoré názory vás prekvapia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Dmytro Zinkevych/shutterstock.com

V živote spisovateľa a blogera Marka Mansona sa schyľovalo k životnej udalosti. Kým však svojej vyvolanej povedal áno, chcel zistiť o manželstve čo najviac. O rady nepoprosil rodinu ani priateľov, ale svojich čitateľov.

Oslovil ľudí, ktorí boli šťastne zobratí najmenej 10 rokov. Tí mu mali napísať ponaučenia, ktoré by chceli posunúť ďalej. Taktiež oslovil ľudí, ktorým manželstvo nevydržalo, aby mu vysvetlili, čo sa pokazilo.

Mark vybral tie najčastejšie sa opakujúce a najzaujímavejšie odpovede. Do jeho ankety sa zapojilo viac ako 1 500 ľudí. Ak aj vás zaujíma kľúč k šťastnému manželstvu, možno ho teraz nájdete. Dúfajme, že to nie sú prázdne slová, ale naozaj to funguje.

Byť spolu zo správnych dôvodov

Nikdy nebuďte s niekým z donútenia. Ani preto, lebo na vás tlačí rodina či známi. Ani preto, že ste spomedzi priateľov posledný jedinec, ktorý nemá na ruke obrúčku.

„Vydala som sa prvýkrát, lebo ma vychovali ako katolíčku. Zle. Vydala som sa druhýkrát, pretože som bola osamelá. Tiež zle. Až na tretíkrát som zistila, že jediný dôvod, prečo by som mala byť celý život s jednou osobou, je jednoducho láska. Je to tak jednoduché," napísala jedna z čitateliek.

Mať realistické očakávania od vzťahu a romance

Šťastní až dokonca života je hlúposť. Ak idete do manželstva s tým, že každý deň to bude ako na začiatku, radšej to nerobte. Ľudia majú tendenciu po "vytriezvení" na vzťahu nepracovať a očakávajú, že v tom druhom to bude inak. Ak sa prebudíte a pomyslíte si: „Fuj, prečo je tento stále vedľa mňa?", je to normálne. O pár hodín, dní alebo týždňov sa to opäť zmení. Opäť vo vašom partnerovi uvidíte tú dokonalú polovičku. Láska je smiešna vec, niektorí si myslia, že je to choroba.

Najdôležitejšia nie je komunikácia, ale rešpekt

Aj keď z každej strany počúvame, že najdôležitejšia je komunikácia, šťastné manželské páry si myslia, že dôležitejší je rešpekt. Tento príklad hovorí za všetko. „S manželom sme spolu 15 rokov. Premýšľala som, čo nás drží pokope, kým vôkol nás sa rúca jedno manželstvo za druhým. Je to rešpekt. Samozrejme, znamená to preukazovať si úctu, ale to je príliš povrchné. Musíte to cítiť hlboko vo vnútri vás. Hlboko a úprimne si manžela vážim pre jeho pracovnú morálku, trpezlivosť, kreativitu, inteligenciu a základné hodnoty. Chcem počuť, čo má na srdci, pretože rešpektujem jeho názor. Rešpektujem jeho rozhodnutia. Je však nutné rešpektovať aj samých seba," napísala Nicole. Podstatné je, že bez sebaúcty nebudete môcť rešpektovať toho druhého. Potom budete neustále pociťovať potreby dokazovania lásky. To sa vám vypomstí.

Hovorte otvorene o všetkom. Najmä o veciach, ktoré bolia

„Dostávam stovky e-mailov od čitateľov, ktorý ma žiadajú o radu. Pýtajú sa, čo majú robiť v takej a onakej vzťahovej situácii. Pred rokmi som zistil, že som drvivej väčšine odpísal to isté. E-mail, ktorý ste práve poslali mne, si vytlačte a ukážte ho svojmu partnerovi," upozorňuje Mark.

Ak ste podľa neho nešťastní, povedzte to partnerovi. Môže to bolieť, ale nikto iný nikdy nevyrieši problém vo vašom vzťahu, len vy. Čím viac sa otvoríte a budete komunikovať, tým viac si budete dôverovať a eliminujete žiarlivosť.

Zdravý vzťah potrebuje dvoch zdravých jedincov

„Pochopte, že je to len na vás, aby ste boli so sebou spokojní. Nie je to práca vášho manžela. Neočakávajte od partnera, že on vás musí urobiť šťastnou. Nie je to ich zodpovednosť. Zistite ako jednotlivec, čo vás robí šťastným. Potom šťastie prenesiete aj na vzťah," napísala Markovi Mandy.

Dajte si navzájom priestor

Sú ľudia, ktorí sa boja dať partnerovi slobodu a nezávislosť. Pochádza to z nedostatku dôvery. Boja sa, že keď mu dajú príliš veľa priestoru, zistia, že samým im je lepšie. Čo to ale hovorí o vzťahu k sebe samému? Ak nenecháte partnera byť, kým je, ide o neúctu. Ak sa budete tváriť, že je váš majetok, spraví presne to, čo nechcete.

Budete sa meniť neočakávaným spôsobom

So zmenami musíte počítať. A nehovoríme o tom, že dnes má váš muž rád klobásku a o desať rokov bude radšej preferovať steak. Hovoríme o podstatných životných zmenách. Uistite sa, že partnera budete milovať, aj keď bude zrazu niekto celkom iný. „ V priebehu 20 rokoch sme sa obaja ohromne zmenili. Zmenili sme vieru, politické presvedčenie, farbu vlasov či štýl. Stále sa však milujeme a možno vďaka tomu ešte viac. Najdôležitejšia vec je, že nám je k**va jedno, kto si čo o našom vzťahu myslí," napísala Dotti.

Naučte sa bojovať

Podľa psychológa Johna Gottmana je jedným z kľúčov úspešného manželstva schopnosť dôsledne bojovať. A niekedy aj zúrivo. „Vzťah je živá, dýchajúca vec. Podobne ako telo a svaly, nemôže sa stať silnejším bez stresu a výziev. Musíte bojovať. Musíte dať veci zo seba von. Prekážky robia manželstvo," napísala.

Naučte sa odpúšťať

Podľa Gottmana nie sú najšťastnejšie páry tie, ktoré majú všetky problémy medzi sebou vyriešené. Je samozrejmé, že budete mať rozdielne názory, postoje, chute. V manželstve neexistuje žiadna taká vec ako víťazný argument. „Každý hovorí, že kompromis je kľúčom. Ja to tak nevidím. Je to skôr o hľadaní porozumenia. Kompromis je nezmysel, lebo ponecháva obe strany nespokojné," napísala Michelle. Zapamätajte si najmä, že keď už vám partner uzná pravdu - buďte ticho.

Malé veci sa sčítajú do veľkých

Polovica oslovených sa zhodla, že partneri nesmú spolu prestať robiť obyčajné veci. Oni sa totiž zrátajú do veľkých. Čo si predstaviť pod pojmom obyčajné veci? Povedať si milujem ťa pred spaním, držať sa v kine za ruku, robiť drobné láskavosti, pomáhať s domácimi prácami. Napríklad upratať toaletu, keď ste omylom omočili záchodovú dosku.

Na sexe záleží, a to poriadne

Ak je vzťah dobrý, tak je aj sex dobrý. Ak sú medzi vami nevyriešené problémy a negatívne emócie, tak prvé, čo zo svojho vzťahu vylúčite, je sex. Partneri by sa mali milovať tak často, ako sa dá. Niektoré manželské páry si liečia vzťahy práve sexom. Ten ich často zblíži viac ako čokoľvek iné.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?