12. 02. 2017 19:49 | BRATISLAVA/Zuzana Ondrušková

Príbehy nedonosených detí z fotografií. Tomáškovi nedávali šance

Takéto deti často trpia poruchami stravovania, či správania, niektoré majú vážne telesné postihy. Ako to zvládajú ich mamičky?

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Keď prídu na svet, vážia sotva kilogram. Boj o prežitie zvádza po narodení približne každé desiate dieťa na Slovensku. Malí bojovníci chcú teraz všetkým ukázať nielen svoju tvár ale aj životný príbeh. Na putovnej výstave prezrádzajú, ako sa im darí. Chcú povzbudiť rodiny s podobným osudom a povedať im, že zvládnuť sa dá všetko.

Tomáško sa vypýtal na svet predčasne - v 27. týždni. Jeho mama začala krvácať a skončila v nemocnici. "Bol to taký šok, aj som do poslednej chvíle netušila, že idem rodiť. Keďže som bola prvorodička, nevedela som ako to funguje," povedala nám matka predčasne narodeného dieťaťa Iveta Jančoková.

Nasledoval pôrod v narkóze. Spomína si však, že manžel bol vo väčšom strese ako ona."Len sa dozvedel, že niečo sa deje, sme obidvaja v ohrození života. On musel tam sedieť na tej chodbe a čakať," konštatovala.

Syna videla až na druhý deň. Dva mesiace bol v inkubátore, nemal vyvinuté všetky orgány, nevedel sám dýchať. Veľký problém bol s mozgom, lebo bol úplne ako hladká loptička a mal ešte aj krvácanie do mozgu. Lekári jej nevedeli povedať, či sa to vyvinie dobre.

Tomáš aj jeho rodičia zabojovali. Cvičili s ním a venovali mu všetku starostlivosť. Dnes je z neho zdravé dieťa a teší sa na príchod bračeka.

Pri predčasne narodených deťoch je to ale často beh na dlhé trate. Najdôležitejší je prvý rok, ale ani potom nemajú rodičia vyhraté. Pomôcť im môžu viacerí.

"Už počas pobytu v nemocnici sa na nás matky obracajú aby vedeli ako sa postarať o to dieťa. Často ich spájame s ľuďmi, ktorí im vedia po prepustení pomôcť. Využívajú psychológov, centrá včasnej intervencie," vysvetlila zdravotná sestra OZ Malíček Ľubica Kaiserová.

Takéto deti často trpia poruchami stravovania, či správania, niektoré majú vážne telesné postihy. Ako sa dá toto všetko zvládnuť? Matky si často pomáhajú aj navzájom. A práve z ich iniciatívy vznikla aj výstava. Sú tu deti z celého Slovenska. Chcú ňou povzbudiť rodiny, ktoré prežili niečo podobné.

Príbehy detí si môžete pozrieť v petržalskej nemocnici do stredy 15. februára. Potom sa výstava presunie do jedného z bratislavských obchodných centier.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?