29. 03. 2017 06:04 | LONDÝN/jd

Chystáte svadbu? 10 vecí, ktoré si musíte pred manželstvom ujasniť

Odborníci vám poradia, čo by ste pred svadobným dňom nemali zanedbať.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Alex Studio/shutterstock.com

Láska na udržanie vzťahu na celý život nestačí. Za úspešným manželstvom je tvrdá práca, a preto by ste si pred takýmto záväzkom mali ujasniť všetky priority. Zvážte to racionálne a vedome. Bude to stáť za to, aj keď pocity ochladnú? Tu je desať rád, ktoré by ste mali zobrať na vedomie, ešte predtým, ako poviete romantické „áno".

Pripravte sa na viac intimity

Mnohé páry spolu bývajú ešte predtým, ako vstúpia do manželstva. Patríte do tej druhej skupiny a po svadbe sa sťahujete do spoločného hniezda lásky? Máme pre vás dobrú správu. Albertská univerzita urobila zaujímavú štúdiu. Tá zistila, že partneri, ktorí si v spoločnej domácnosti pomáhajú pri upratovaní, majú bohatší sexuálny život a sú spokojnejší.

Po prvom roku bude lepšie

Možno ste počuli, že manželstvo je najkrajšie v prvých rokoch. Potom to zvyčajne začína byť náročné. Výskumníci z Deakin University v Austrálii vám však budú tvrdiť opak. Podľa ich štúdie sú partneri najšťastnejší až po prvom roku manželstva. Nemusíte sa teda obávať predčasnej krízy. Jednoducho si vychutnajte výhody, ktoré manželstvo prinesie.

Na manželskú poradňu myslite včas

Priemerný pár vyhľadá pomoc psychológa až po šiestich rokoch stagnujúceho vzťahu. Psychológ Ryan Howes odporúča, aby ste na to mysleli oveľa skôr.

„Aj tie najsilnejšie vzťahy si prejdú ťažkými časmi. Je dobré, keď ich začnete riešiť hneď," radí a dodáva, že dobrý odborník môže vzťah výrazne zlepšiť.

Netolerancia ničí

Sarkazmus, urážky, ale aj prevracanie očí nemajú vo vzťahu čo robiť. Odborník na manželstvo John Gottman varuje, že netolerancia vášmu vzťahu ublíži. Podľa jeho výskumu je to jedna zo známok blížiaceho sa rozvodu. Snažte sa teda byť k partnerovi ohľaduplné aj v neľahkých situáciách a pracujte na tom už pred začiatkom manželstva.

Dotyky a objatia sú dôležité

Akýmkoľvek zlým obdobím budete prechádzať, dotyky zo vzťahu nevynechajte. Budujte lásku a nenechajte ju slabnúť. Podľa univerzity v Toronte každodenné maznanie s partnerom prebudí vo vzťahu vášeň a šťastie. Myslite na to, hneď na začiatku.

Nehádajte sa pre financie

Za peniaze si šťastie nekúpite. Nestoja ani za to, aby ste sa kvôli nim hádali. Finančné nezhody patria medzi najsilnejšie dôvody rozvodu. S blížiacou sa svadbou si teda spolu sadnite a naplánujte si rodinné hospodárenie. Nepodceňte to a uistite sa včas, že máte aspoň podobnú predstavu.

Nevyčítajte partnerovi manželský komfort

Mnohí odborníci sa zhodujú, že väčšina mužov si v manželstve užije viac výhod ako ženy. Je o nich postarané, majú teplú stravu aj pozornosť. Nikdy im to ale nevyčítajte a naučte sa to ešte pred manželstvom. Buďte rady, že sú vo vzťahu spokojní. Mali by si to vážiť, no po rokoch od nich nevyžadujte vďačné ovácie. Vedzte, že si to cenia aj bez toho, aby o tom hovorili.

Overte si, že dokážete komunikovať

Komunikácia je základ každého dlhotrvajúceho vzťahu. Ak sa spolu neviete rozumne porozprávať, premyslite si to. Prídu momenty, kedy budete musieť problémy riešiť. Bez toho, aby jeden druhému dokázali predostrieť argumenty, vám to zrejme fungovať nebude.

Rozvod nie je riešenie

Vraj rozvod môže byť nákazlivý. Samozrejme nie úplne doslova. Tvrdí to štúdia, ktorú zverejnili v roku 2013. Ak vám rady do manželstva bude dávať priateľka, ktorej skrachoval vzťah, nepočúvajte ju.

„Tí, ktorí sa rozviedli, môžu ovplyvniť aj svojich priateľov," vysvetľuje jeden z odborníkov. Radšej si ťažkosti vyriešte samy a nevzdávajte to pri prvej príležitosti.

Nalaďte sa pozitívne

Máte strach pred vašim veľkým dňom? Nemajte obavy a tešte sa. Ak sa milujete a viete, že vám to spolu funguje, čaká vás úžasné životné obdobie. Nedávna štúdia z univerzity v New Yorku prišla na to, že ženy aj muži v manželstve sú zdravší. Majú o päť percent nižšiu šancu, že budú bojovať so srdcovocievnymi chorobami. Prečo je to tak? Vysvetlenie je jednoduché. Manželstvo ponúka lepšiu emočnú podporu a hlbšie väzby s rodinou. To má pozitívny dopad na psychiku, a teda aj na krvný tlak.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?