13. 05. 2017 07:30 | LONDÝN/jd

4 zásadné chyby, ktoré robia rodičia pri výchove detí

Možno si to ani neuvedomujete, ale na ratolesti majú veľký vplyv.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Iakov Filimonov/shutterstock.com

Výchova detí nie je ľahká. Aj tí najdôslednejší rodičia občas pochybia. Deti od dospelých rýchlo preberajú vzorce správania. Možno si to preto ani neuvedomujete a svojim konaním i reakciami negatívne ovplyvňujete vývoj ich osobnosti.

Uznávaná psychologička Lourdes 'Honey' Carandang pre portál Inquirer.net opísala štyri zásadné chyby v správaní rodičov, ktorými deťom ubližujú. Možno sa v nich nájdete aj vy.

Porovnávanie detí

Každé dieťa je iné. Ľudská osobnosť sa vyvíja postupne, no už v prvých rokoch detstva sa prejaví naša individualita a jedinečnosť. Snažte sa ju podporovať. Ak máte detí viac, neporovnávajte ich a nechcite od nich, aby reagovali rovnako. Pokiaľ jeden zo súrodencov dostáva v škole jednotky, no druhé dieťa má horšie známky, nevyzdvihujte pred ostatnými len zdanlivo úspešného potomka.

„Je to súčasť šikany, ktorá je veľmi citlivá," vysvetľuje psychologička. Vaše druhé dieťa totiž môže vynikať napríklad v umeleckých aktivitách. Svoje ratolesti neporovnávajte ani s ich spolužiakmi alebo rovesníkmi. Nevedome im tak podkopávate sebavedomie.

Nenálepkujte ich

Aj nevinné prezývky môžu ublížiť. Nie je zlé deti občas milo pomenovať, no neustále nálepkovanie už nie je na mieste. Ak váš syn stále počúva, že je „neporiadnik", „lenivec" alebo „truhlík", časom to môže zle pôsobiť na jeho sebavedomie. A to aj napriek tomu, že vy to myslíte žartovne. Navyše dievčatá obzvlášť zle znášajú poznámky na svoj vzhľad. Detská psychika je citlivá, preto si dajte pozor, aby ste to neprehnali.

Nebuďte im zlým príkladom

Ak chcete, aby z vašich ratolestí vyrástli čestní, úspešní a dobrí ľudia, buďte im príkladom. Ukážte im, ako sa majú správať k druhým. Je dôležité, aby cez vás videli, ako majú komunikovať s ľuďmi. Vplyv má však aj to, ako sa rodičia správajú sami k sebe. Ak je otec k matke arogantný, deti sa naučia, že je normálne, aby sa tak muž správal k žene.

„Je to preto, že deti modelujú sami seba podľa svojich rodičov," dodáva psychologička.

Nefavorizujte

Mnohí rodičia to nikdy nepriznajú, no ich prístup k vlastným deťom nemusí byť rovnaký. Ak je jedno z vašich detí príliš hyperaktívne je ľahké naňho hodiť vinu. Snažte sa vo výchove nerobiť rozdiely. Možno si to bude vyžadovať väčšiu sebakontrolu, ale stojí to za to. Objektívny a rovný prístup k vašim ratolestiam ich naučí ľudí rýchlo nesúdiť. Základom je, aby ste ich vždy pozorne počúvali.

„Čo nevidíme je, že pôvod (správania) môže byť doma. Takže buďme si vedomí, akú disciplínu žiadame od našich detí," radí na záver psychologička.

Bezchybní rodičia z vás zrejme nikdy nebudú. No ak si z času na čas dáte pozor a vyvarujete sa niektorých chýb, pomôžete tak deťom vyformovať si zdravú psychiku. A to určite stojí za trochu sebakontroly.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?