22. 03. 2018 14:00 | BRATISLAVA/Teleráno

Ako si vybrať tú správnu zubnú pastu

Všetko musíte konzultovať s lekárom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Tamas Panczel - Eross/shutterstock.com

Čistenie zubov patrí k denným rituálom. Je dôležité o chrup sa poriadne starať, aby sme čo najskôr oddialili umelý. Samozrejme, za dobrými zubami je aj genetika. Ak vám však do vienka nedala krásne a zdravé zuby, mali by ste urobiť maximum pre to, aby ste si ich dlho zachovali.

Ako sa správne starať o svoj chrup? Stále platí, že je dôležité čistenie zubov s dobrou kefkou. Podľa stomatologičky Zorice Nemcovej dôležité je vybrať si aj správnu zubnú pastu. Odôvodnila to tým, že ústa sú vstupnou bránou do tela, vrátane dobrých i zlých baktérií. 

Dobrá je pasta s enzýmami a proteínami, teda s tým, čo obsahuje slina. Pre dospelých by mala obsahovať 0,025 percenta flóru, ktorý posilňuje sklovinu a vie zastaviť tvorbu  zubného kazu.

"Vybrať správnu zubnú pastu by sme si mali hlavne kvôti tomu, čo obsahuje. Nemali by v nej byť škodlivé, silne peniacie, SLS látky, pararabény i triclosan. Mali by sme používať pasty, ktoré sú založené na prírodnej báze, ktoré prírodne zasahujú do ekosystému v ústach. Ak to tak nie je, ľudia majú rôzne zápaly. Pasta s enzýmami a proteínami, teda s tým, čo obsahuje slina, je veľmi dobrá," vysvetlila lekárka.

Nemcová vysvetlila, že poznáme viac typov zubov - citlivé zuby, so sklonom k paradontitíde, vysoko kazivé zuby, neestetické žlté zuby. A vtedy, po porade s lekárom, treba zvoliť zubnú pastu so zreteľom na problémy, ktoré nás trápia.

Deti a čistenie zubov

Rodičom radí, že umývanie zubov je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré ich musia naučiť. A to už od prvého zúbku.

Akú pastu by mali používať? Nemcová odporúča s flórom a minerálnymi látkami, ako aj s vitamínom A. Aj tu platí, že rodičia pri kúpe pasty musia prihliadať na vekovú kategóriu ratolesti. 

Samozrejmosťou by malo byť čistenie si zubov ráno i večer. Toto pravidlo platí aj pri deťoch, keď sa im prederie prvý zúbok. Pri trojročných deťoch treba dať na kefku pastu vo veľkosti ryžového zrnka, pri starších deťoch je to veľkosť hrášku. 

"Tieto deti nevedia vypľúvať a ani vyplachovať, preto sa odporúča menšie množstvo pasty, ale aj floridov. V období puberty treba dbať na väčšie množstvo flóru," zdôraznila zubárka.

Aj ďasná sú dôležité

Pri výbere pást by sme nemali zabúdať ani na ďasná, pre ktoré sú dobré ústne vody. Lekár by vám ich mal sám odporučiť, či ste chorí a máte nábeh na paradentózu alebo ich chcete používať iba pre svieži dych.

Nemcová upoznila, že je dôležité používať aj medzizubné kefky alebo škrabku na jazyk na jeho vyčistenie. Deti od štyroch rokov by mohli používať dentálne nite, deti od šiestich rokov ústne vody.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?