05. 09. 2019 06:00 | BRATISLAVA/zg, TASR

So starostlivosťou o detské zuby treba začať včas

Kontrola u zubára dvakrát ročne je minimum.

Dieťa u zubára - ilustračná snímka.
Dieťa u zubára - ilustračná snímka. Foto: shuterstock.com

Začal sa školský rok a veľa detí má ho privítalo s medzierkami medzi zubami. Vypadli im totiž mliečne zuby, ktoré nahradia časom trvalé. Ale nezabudnite, že starostlivosť o mliečne zuby je dôležitá napriek tomu, že neskôr vypadnú.

Detský zub je iný ako zub dospelého človeka. Má inú sklovinu, anatomické uloženie nervu a zubný kaz na ňom rastie omnoho rýchlejšie.

"Na prvú prehliadku sa vyberte hneď, ako sa vašej ratolesti vykľuje prvý zúbok, teda v prvom roku života. Rodič sa perfektne zaškolí, získa hygienické a dietetické inštrukcie, ako sa o zúbky dieťaťa starať," radí stomatologička Kristína Kardelis.

Ak rodič príde dieťa ukázať v troch rokoch s ústami plnými kazov, je podľa zubárky už neskoro. Vďaka systematickým návštevám je odborník schopný odhaliť možné paradentózne zmeny na začiatku poškodenia a môže zabrániť ich ďalšiemu vývoju aj bez zubnej vŕtačky.

TIP: Deti na zubár musíte pripraviť. Nie však na poslednú chvíľu

Deti netreba strašiť zubárom, pretože ich úzkosť sa v konečnom dôsledku otočí proti rodičom. Nevhodné sú aj časté diskusie na túto tému, spomínanie rodičov na vlastné neveselé zážitky a skúsenosti.

Podľa odborníkov je najlepšie ísť príkladom, umývať si zuby tak, aby to dieťa videlo, prípadne vziať dieťa so sebou k vlastnému zubárovi, aby návštevu vnímalo ako bežnú vec, ktorou si človek chráni zdravie.

Deti najviac zneisťuje strach z neznámeho. "Prvé návštevy sú takzvané adaptačné, počas ktorých sa malý pacient zoznámi s lekárom, ordináciou a formou zábavy si zvykne na nové miesto. Veľa ukazujeme a vysvetľujeme, vozíme sa na kresle, svietime baterkou do úst, necháme dieťa, nech vyšetrí nášho draka. Keď drakovi spočítame zuby a dieťa si to vyskúša, omnoho ľahšie sa dostaneme k jeho vlastným," hovorí Kardelis.

Špeciálny prístup si vyžadujú deti s ADHD, Downovým syndrómom alebo autizmom.

Kontrola u zubára dvakrát ročne je podľa odborníčky minimum. Nie je to len o prevencii, ale rozvíja tiež vhodné návyky dieťaťa, pretože preventívne prehliadky berie ako súčasť života.

Do siedmich či ôsmich rokov by mali dieťaťu čistiť zuby rodičia, no tiež im venovať čas a učiť ich, aby si zuby vedeli dôsledne čistiť aj samy.

Dieťa u zubára.
Dieťa u zubára. Foto: TV Markíza
 

Sladkosti sú občas dovolené, avšak odborníci upozorňujú, že pre zuby je veľmi zlé vyjedať ich počas celého dňa.

"Rovnako kolové nápoje, ktoré najmä tínedžeri držia v ruke nonstop, sú plné kyseliny fosforečnej, ktorá intenzívne naleptáva sklovinu. Časté popíjanie týchto nápojov je priama cesta k pokazeným zubom," tvrdia zubári.

Žuvačka pomôže

Príjem dostatočného množstva vody, naopak, spôsobuje, že sa v ústach tvorí viac slín, ktoré sú redšie a lepšie mechanicky čistia zuby.

Pri ústnej hygiene pomáhajú aj žuvačky, ktoré neobsahujú cukor. Žuvanie zvyšuje produkciu slín, čo neutralizuje kyslé prostredie v ústach. Netreba ich však žuť dlhšie ako 15 minút.

Prečítajte si aj - Vyše polovica detí potrebuje strojček

Príliš časté a dlhé žuvanie môže spôsobiť poruchy fungovania spánkovo-čeľustného kĺbu a súvisiacich svalov i opotrebenie skloviny.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?