17. 09. 2019 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Škrípanie zubami sa týka aj dospelých. Pri liečbe vám ale lekár nepomôže

Existuje však niekoľko účinných metód na riešenie týchto problémov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: 9nong/shutterstock.com

Možno aj vy alebo váš partner zápasíte so škrípaním zubov v spánku. S týmto problémom sa stretávame hlavne u detí, no týka sa aj dospelých. Zaujímavé je, že sa nedá liečiť.

Bruxizmus

Je to odborný názov pre škrípanie zubov, ktoré okrem toho, že obťažuje „spoluspáčov", vám môže priniesť aj celý rad zdravotných problémov. Škrípanie zubov spúšťa sťahy žuvacieho svalstva, ktoré veľakrát vyvolávajú podráždenie ústnej dutiny. Stretneme sa s ním aj pri zmenách, ktorými prechádza čeľustná kosť, napr. pri prerezávaní zubov. A tak sa často so škrípaním zubami stretneme u menších detí.

Niekedy pomôže čas

Vo väčšine prípadov bruxizmus s postupom veku vymizne, no nie je to ale vždy. Problémom ľudí, ktorí zubami škrípu alebo hlasno cvakajú, je neúmerné obrusovanie plochy zubov a dochádza k porušovaniu ich skloviny. Zuby sa potom ľahšie kazia a sú citlivé.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: eveleen/shutterstock.com
 

Ničí sa tiež čeľustný kĺb, v ktorom následne môžeme zaznamenávať nepríjemné pukanie. Navyše postihnutí častejšie trpia bolesťami hlavy.

Silná psychika a lieky

Ak škrípe zubami dospelý, stáva sa to často vtedy, ak je v nejakom psychickom napätí či úzkosti. Sťahy žuvacích svalov totiž môžu byť následkom zlého psychického stavu, s ktorým sa „spáč" stretáva.

TIP: Bez spánku sa nedá žiť. Ak ho nemáte dosť, neuspokojíte vyššie potreby

Vplyv na škrípanie zubov môžu mať aj niektoré lieky, ktoré obsahujú stimulačné látky. Tie po požití následné škrípanie ešte viac zhoršujú. Preto sa o prípadnom používaní podobných liekov poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Liečba neexistuje

Mali by ste vedieť, že bruxizmus, teda škrípanie zubov, sa nedá liečiť. No na jeho zmiernenie by ste mohli vyskúšať rôzne masáže, pred spaním muzikoterapiu alebo kurz, kde sa naučíte celkovú relaxáciu a uvoľnenie, aby ste vedeli telo uviesť do maximálnej pohody, než si ľahnete do postele.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Andrey_Popov/shutterstock.com
 

Kúpite však aj špeciálne ústne dlahy, ktoré si pred spaním vložíte do úst. Tie potom zabraňujú opotrebovaniu skloviny alebo aj samotnému škrípaniu. Ak viete, že v noci škrípete zubami, navštívte svojho zubára, ktorý vám pomôže situáciu riešiť a skontroluje stav vášho chrupu. Je tiež schopný vám vyrobiť ústnu dlahu priamo na mieru, píše portál bety.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?