17. 09. 2019 08:08 | CANBERRA/novinky.cz

Austrálski vedci hlásia revolučnú liečbu. Prišli na to, ako zastaviť infarkt

Každých deväť minút by niekomu zachránili život.

Srdcový záchvat
Srdcový záchvat Foto: shuttertock.com/igorstevanovic

Záchranári by mohli v budúcnosti ľahko vedieť zastaviť infarkt myokardu hneď v jeho počiatku a každých deväť minút tak niekomu zachrániť život. To všetko pomocou revolučnej novej liečby takzvanými mikrobublinami, ktoré teraz vyvinuli odborníci v Austrálii. Informujú o tom novinky.cz, ktoré sa odvolávajú na denník The Daily Telegraph s tým, že ešte sú však potrebné klinické testy u ľudí.

Austrálski vedci Xiaowei Wang a Karlheinz Peter z výskumného ústavu Baker Heart and Diabetes Institute v meste Melbourne vyvíjajú prelomovú liečbu mikrobublinkami, ktorá dokáže diagnostikovať aj liečiť krvné zrazeniny. Ak uspeje v klinických štúdiách na ľuďoch, môže potenciálne zabrániť ročne 57 368 srdcovým záchvatom a každý rok tým pádom zachrániť až okolo 7813 životov, píšu austrálske noviny. Vedľajšie účinky vraj nehrozia.

Mikrobubliny menšie než ľudský vlas boli testované na myšiach a v rozpustených krvných zrazeninách po dobu desiatich minút - bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. "Medikament by mohol byť podaný v sanitke, čo by mohlo zlikvidovať krvnú zrazeninu hlavnú príčinu srdcového infarktu, než sa samotný pacient dostane do nemocnice," vyhlásil doktor Wang.

Cielená liečba podľa lekárov potrebuje tak malé množstvo liekov, že skutočne nemá žiadne vedľajšie účinky. "Preto by mala byť bezpečná, aj keď sa ukáže, že príslušná osoba infarkt myokardu nemá," dodal.

Liečba financovaná austrálskou nadáciou Heart Foundation by tiež mohla slúžiť ako prevencia tvorby krvných zrazenín u pasažierov počas dlhých letov. Dlhé pracovné dni veľmi významne zvyšujú riziko infarktu a mozgovej mŕtvice.

Projekt je jedným zo stoviek prielomov dotovaných 600 miliónmi austrálskych dolárov, ktoré nadácia venovala na lekársky výskum. Podľa Wanga, ktorého cituje aj austrálsky denník Herald Sun, značne pomohol aj milión austrálskych dolárov, ktoré poskytla belgická vláda.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?