05. 08. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Nepravidelné čistenie zubov môže viesť k rakovine

Dokázala to štúdia, vedci 20 rokov sledovali zdravie tisícok mužov a žien.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Tamas Panczel - Eross/shutterstock.com

Od malička nás rodičia viedli k tomu, že o zuby by sme sa mali poriadne starať. Umývať si ich aspoň dvakrát denne, v dospelosti to niektorí robia aj po každom jedle.

Správna a pravidelná starostlivosť o chrup pomáha predchádzať mnohým problémom. A to nielen rôznym zápalom, kazom, či vypadávaniu zubov. Taktiež výrazne znižuje riziko rakoviny úst či žalúdka, preukázala dlhoročná štúdie amerických vedcov.

Vedci z Harvard T. H. Chan School of Public Health sledovali 20 rokov zdravie niekoľkých tisícov žien a mužov. Výskumom chceli zistiť, či má pravidelná ústna hygiena vplyv na rozvinutie rôznych chorôb, prípadne akých a ako veľmi ich vznik ovplyvňuje.

Zistili napríklad, že ľudia, u ktorých sa počas sledovaného obdobia objavovali problémy so zápalmi ďasien, ktoré spravidla spôsobuje zlá starostlivosť o chrup, boli neskôr výraznejšie ohrození vznikom rakoviny pažeráka či žalúdka.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: bbernard/shutterstock.com
 

Mieru týchto onkologických ochorení skúmali u 98 459 žien a 49 685 mužov. Výsledky ukázali, že počas 22 až 28 rokov sledovania sa vyskytlo 199 prípadov rakoviny pažeráka a 238 prípadov rakoviny žalúdka.

Choroby ďasien boli spojené so zvýšeným rizikom rakoviny pažeráka o 43 a rakoviny žalúdka o 52 percent oproti ľuďom so zdravým chrupom. Štúdia tiež ukázala, že riziko bolo ešte väčšie, ak pre zápaly sledovaní ľudia prišli o časť chrupu.

Čistenie zubov zle alebo vôbec

Britská Národná zdravotná služba uvádza, že hlavnou príčinou ochorenia ďasien býva veľakrát práve zlá hygiena - buď si zuby nečistíte pravidelne alebo zle. Potom sa v ústach hromadia škodlivé baktérie, ktoré sú spájané s častejším výskytom rakoviny pažeráka v neskoršom veku. Podľa zistení sa tak pri zlej hygiene môžu v ústach zhlukovať aj nebezpečné baktérie, ktoré sú spájané so vznikom rakoviny žalúdka, píše Daily Mail.

TIP: Škrípanie zubami sa týka aj dospelých. Pri liečbe vám ale lekár nepomôže

„Tieto zistenia jednoznačne vyzdvihujú význam zdravého mikrobiomu (pozn. red - zhluk bakterií, kvasiniek či vírusov v ľudskom tele) v ústach a jeho prípadný vplyv na vznik rakoviny pažeráka či žalúdka," zhodli sa autori štúdie.

Ochorenie ďasien zvyšuje riziko mozgovej príhody

Odborníci z univerzity v americkej Južnej Karolíne zistili, že ľuďom s chronickým ochorením ďasien hrozí tiež dvojnásobné riziko zablokovania tepien v mozgu. To následne vedie k nižšiemu prietoku krvi a rizika mozgovej príhody.

Vedci predpokladajú, že zápal ďasien podporuje celý proces tým, že ovplyvňuje krvný obeh a pomaly poškodzuje funkčnosť krvných ciev.

Pravidelné čistenie zubov a odstraňovanie nebezpečného povlaku zo zubov je tak podľa nich najjednoduchší spôsob, ako sa tomuto problému čo najdlhšie vyhnúť, citujú novinky.cz.

Večerné čistenie zubov nad zlato

Vedeli ste, že večerné čistenie je najdôležitejšie? Na zuboch sú totiž po celom dni nalepené zvyšky všetkého, čo sme jedli a pili, teda vyššie spomínaný povlak.

A práve v noci robia najväčší neporiadok, pretože v noci „spí" aj náš jazyk a pery, ktoré sú počas dňa prirodzenými čističmi zubov.

Pri rozprávaní nám zo zubov zotierajú povlak a zvyšky potravy. Lenže v noci majú oddych a tak sa nečistoty na zuboch držia dlhšie a môžu sa naplno realizovať.

V priebehu dňa je dôležitá aj činnosť slinných žliaz - vyrábajú sliny, ktoré riedia zubný povlak, takže tiež zubom pomáhajú bojovať s ním.

V noci ale slinné žľazy „spia", rovnako ako jazyk či pery. No a napokon, večer máme najviac času, tak sa môžeme zubom venovať dlhšie.

Zuby nečistí pasta, ale technika

Hovorí sa, že čistenie zubov by malo trvať minimálne tri minúty - nie je to však podmienka. Čas viac-menej nerozhoduje, najdôležitejšia je kvalita, aby ste nemuseli často navštevovať zubára.

A už vôbec si nemôžeme myslieť, že zuby čistí pasta. Tá je len doplnok s príjemnou vôňou. Na vyčistenie zubov ju v podstate ani nepotrebujeme. Oveľa dôležitejšie je vedieť, ako narábať s kefkou. Pri čistení zubov treba používať presnú techniku, ktorá im zabezpečí skutočný komfort a predídeme vďaka nej všetkým problémom so zubami.

Aby sme však dosiahli dokonale čisté zuby, nestačí použiť iba klasickú kefku. Zubný lekár Vlastimil Graus pre náš portál ukázal, čo všetko by sme mali používať.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?