04. 11. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Potláčate v sebe veľa nenávisti? Zvyšujete tým riziko, že dostanete infarkt

Obrňte sa radšej optimizmom a pozitivitou.

Ilustračná snímka. New Africa.jpg
Ilustračná snímka. New Africa.jpg

Niekto to má v povahe, ktorá ho zmenila, iný má na to dôvod z minulosti alebo sa mu niečo stalo v súčasnosti. Hnev a nenávisť sú dva indikátory, ktoré ovládajú ľudskú myseľ, majú vplyv na ľudské správanie sa a „zožierajú" človeka zvnútra. A práve tam vzniká komplikácia. Podľa portálu bety.cz majú negatívne emócie a nenávisť zlý vplyv na srdce a cievy a zvyšujú riziko vážnych zdravotných komplikácií.

A presne na to sa zamerali aj kardiológovia z amerického Tennessee. Podarilo sa im dokázať spojitosť medzi vplyvom zlých emócií na infarkt. Tvrdia, že ľudia, ktorí sa často hnevajú, prejavujú nenávisť a správajú sa zle, umrú omnoho skôr.

Štúdie

Autorkou štúdie je Tracey Vitori z University of Tennessee v Spojených štátoch. Podľa nej sa dá zlosť v človeku definovať aj ako osobnostný rys, ktorý sa prejavuje sarkazmom, cynizmom, rozčúlením, netrpezlivosťou alebo podráždením. Nepriateľstvo podľa nej nie je len jednorazová udalosť, ale môže popisovať všeobecný postoj jednotlivca k ostatným. Uviedla v sciencetimes.com.

Prečítajte si aj: Zasiahla vás jesenná depresia? Takto s ňou zatočíte

Tejto spojitosti sa venovala aj štúdia publikovaná v European Journal of Cardiovascular Nursing v rámci Európskej kardiologickej spoločnosti. „Nenávistní jedinci mali zvýšenú zrážanlivosť krvi, vyššiu hladinu adrenalínu, vyššiu hladinu cholesterolu v krvi a taktiež vyššiu reaktivitu srdca. Tieto faktory môžu vyvolať srdcový infarkt a zvýšiť riziko zlých klinických výsledkov," uviedli autori.

Účastníci štúdie z Tennessee mali priemerný vek 67 rokov. Až 68 percent pacientov boli muži. Približne 73 percent z nich bolo ženatých a 97 percent belochov. Podľa hodnotenia MAACL bola viac ako polovica, teda 57 percent, považovaná za nepriateľskú alebo ľudí s nepriateľským správaním. Vedci brali do úvahy aj vedľajšie faktúry, akými sú vek, pohlavie, vzdelanie, rodinný stav, prítomnosť hypertenzie, cukrovky a fajčenie. Uviedli v medilacdialogues.in.

Prečítajte si aj: Iba štyri kešu orechy denne majú priam zázračné účinky na vaše telo. Prečo by ste ich mali konzumovať?

Napriek tomu, že je táto spojitosť preukázaná, lekári nevedia, prečo je to vlastne tak. „Nepriateľstvo a zlosť sú spojené s kardiovaskulárnymi chorobami už od 50. rokov 20. storočia. Stále však úplne nerozumieme, prečo je to tak," potvrdila Vitori.

Štúdia tiež preukázala, že u pacientov trpiacich srdcovými chorobami sa objavuje aj depresia a úzkosť.

Pozitívne myslenie

V prípade, že túžite znížiť hladinu stresových hormónov, tep srdca a tlak vo vašej krvi, mali by ste začať vnímať svet optimisticky. Neznamená to, že sa máte stať naivnými, ale napriek tomu, že si budete uvedomovať všetky problémy, nevenujte im až takú pozornosť a energiu. Vnímajte ich skôr ako výzvy alebo ako zdroj pocitov pokory a vďačnosti za to, čo ste v živote dosiahli.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?