03. 11. 2020 13:13 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Máte neustály strach o deti? Poradíme vám, ako sa tohto pocitu môžete zbaviť

Ak to sama nezvládnete, vyberte sa radšej za odborníkom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Olesia Bilke

Vychovávanie detí je asi tá najťažšia úloha, ktorú musia rodičia zvládnuť. Skrýva v sebe neustále obavy, či robíte to a ono správne, nie ste príliš prísna, alebo naopak až moc benevolentná. Správna a ideálna príručka neexistuje a je to na každého individuálnom postoji.

Problém však nastane, keď sa z vašej súkromnej úzkosti stane niečo čo ovplyvňuje vaše správanie a chovanie k dieťaťu. Nechcete predsa, aby z vašich detí boli osoby trpiace úzkosťou a neustálym strachom. A práve preto by ste sa mali naučiť bojovať so svojimi obavami. Nemôžete dovoliť aby ste sa cítili nepríjemne zakaždým, keď vaše dieťa nebudete mať na očiach. Úzkosť spôsobí, že vás prepadne stres, neopodstatnený strach, máte zvýšený tep a rýchlo vám búši srdce.

Ako to vyriešiť

Môžete vyskúšať upokojujúce cvičenia, akými sú joga, meditácia, dychové cvičenia, upokojujúce čaje ale aj oleje z difuzéra.

Psychoterapeutka Mayry Mendez z Kalifornie tvrdí, že zakorenený strach o deti a úzkosť sú dôsledkom aj genetiky, výchovy a prostredia, v ktorom dieťa vychovávate alebo ste sama boli vychovávaná. Uvádza mamina.cz.

Prečítajte si aj: Konzumujú vaše deti cukor? Takto ich to ohrozuje

To znamená, že ak vás vaši rodičia vychovávali v strese a úzkosti, možno preto ste teraz aj vy sama v strese. A preto odporúča rodičom niekoľko nasledujúcich rád:

- Umožnite deťom získavať nové životné skúsenosti.

- Nevytvárajte si zakaždým v hlave katastrofálne scenáre a uvoľnite sa.

- Nebehajte a nekontrolujte stále svoje dieťa, nebuďte extra ochranárska.

- Naučte sa byť trpezlivá, možno robíte chyby a dopúšťate sa prešľapov, ale je to v poriadku.

- Nemajte na seba ani na dieťa prehnané nároky a očakávajte iba reálne ciele.

V prípade, že budete aj naďalej v strachu, vyhľadať môžete aj odborníka. Poradí vám a spolu odhalíte dôvody vášho strachu a prekonáte ich.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?