27. 04. 2021 09:45 | LONDÝN/Tvnoviny, TASR

Vedci uviedli hlavné príčiny spontánnych potratov. Niektoré ženy majú vyššie riziko ako ostatné

Jedno zo siedmich tehotenstiev sa končí spontánnym potratom

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Shutterstock / EmiliaUngur

Jedno zo siedmich tehotenstiev na svete sa končí spontánnym potratom a 11 percent žien zažije počas svojho života najmenej jedno neúspešné tehotenstvo. Vyplýva to z údajov z celého sveta, ktoré v trojici štúdií zhrnulo 31 bádateľov, píše britský medicínsky týždenník The Lancet.

Každý rok dôjde k približne 23 miliónom spontánnym potratom, tieto údaje sú však podľa vedcov podhodnotené a skutočné číslo je určite podstatne vyššie, konštatujú výskumníci v Lancete, z ktorého cituje francúzska tlačová agentúra AFP.

Dve percentá žien zažili dva spontánne potraty a menej než jedno percento zažilo tri. „Je potrebný nový systém, ktorý zaručí lepšie chápanie spontánnych potratov a ženám poskytne potrebnú starostlivosť o ich fyzické a duševné zdravie," uviedli bádatelia.

Ako rýchlo starnete? Prezradí vám to aj vaša chôdza

Mylná predstava ľudí o potratoch

Veľa ľudí má o potratoch mylnú predstavu, vysvetľujú autori. Mnoho žien si napríklad myslí, že sa dejú len zriedkavo alebo že ich môže spôsobiť dvíhanie ťažkých predmetov či predchádzajúce užívanie antikoncepcie. Taktiež môžu byť presvedčené, že sa potratu nedá zabrániť efektívnou liečbou, najmä u žien s vysokým rizikom.

Autori štúdií poznamenávajú, že tieto mylné predstavy môžu byť škodlivé, pretože ženy a ich partneri sa môžu za potrat cítiť vinní a nevyhľadať odbornú pomoc. Spontánne potraty môžu taktiež viesť k sociálnej izolácii, keďže mnoho žien o nich nemusí povedať rodine, blízkym kamarátom či dokonca svojim partnerom.

„Mlčanie okolo spontánnych potratov pretrváva nielen medzi ženami, ale aj medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, zákonodarcami a subjektmi, ktoré financujú výskumy," priblížila spoluautorka štúdií, profesorka Siobhan Quenbyová z Warwickskej univerzity v britskom Coventry.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock/KieferPix
 

Hlavné príčiny

Spontánny potrat je všeobecne definovaný ako strata plodu pred 24. týždňom tehotenstva. Medzi príčiny patrí aj vysoký vek matky, predchádzajúce potraty a otec starší než 40 rokov. Medzi rizikové faktory patria extrémna nadváha alebo podváha, fajčenie, konzumácia alkoholu, pretrvávajúci stres, práca v noci a znečistené ovzdušie.

Vedci tiež zistili, že u černošských žien je vyššie riziko potratu až o 43 percent. Podľa počtu potratov vo svete vychádza, že každých 44 minút nejaká žena potratí.

Nový systém starostlivosti

Odborníci navrhujú nový systém starostlivosti a liečby žien po potrate. Mal by byť dostupný vo všetkých krajinách sveta. Po prvom potrate by mali mať ženy možnosť nechať si vyšetriť svoje duševné aj fyzické zdravie a získať podporu pre ďalšie tehotenstvo. Po druhom potrate by mala nasledovať návšteva špecializovanej kliniky, kde im urobia krvný obraz a ďalšie vyšetrenia.

Momentálna liečba je nedostatočná a nekonzistentná, zle organizovaná, čo vedci kritizujú. Po prvom potrate býva ženám často len doporučené, aby to skúsili znova. Čiastočne je to dané faktom, že približne 75 percent žien po potrate má ďalšie tehotenstvo bezproblémové.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?