08. 07. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Pozor na vaše zdravie. Tipy, ako vám klimatizácia neuškodí

Vyhnete sa problémom s alergiou, nádche aj bolesti hlavy.

Klimatizácia.
Klimatizácia. Foto: shutterstoc.com/Butsaya

Klimatizáciu v súčasnosti nájdete v kanceláriách, autách, v hoteloch a dokonca ju niektorí ľudia majú aj v domácnostiach. Aj keď sú vysoké teploty a dusno nepríjemné a zdá sa vám, že ochladenie vzduchu je istým vykúpením, klimatizácia má aj negatívne následky a to predovšetkým na vaše zdravie.

Aké to sú? Napríklad bolesť v krku, nachladnutie a mnohé iné. Hlavne ak je vonku 30 stupňov Celzia a vy sedíte vo vnútri vo svetri. Pre telo tiež nie je zdravé, ak je dlhodobo v suchom prostredí, ktoré pri klimatizácií vzniká.

Preto každý rok vznikajú dva tábory, v jednom klimatizáciu milujú a sú od nej ľudia závislí a v druhý bojuje so zdravotnými komplikáciami. Klimatizáciu musíte tak používali zodpovedne, nech má na vás iba pozitívne účinky.

Prečítajte si aj: Salmonela, listerióza a iné infekcie. Ako sa im v lete vyhnúť?

Najčastejšie ochorenia

„V lete majú ľudia často nádchu. V horšom prípade prejde do rozsiahleho zápalu horných dýchacích ciest, teda v zápal hltana, hrtana, prípadne aj zápal dutín. Často býva spojený so zápalom stredného ucha. Najčastejšie tieto choroby postihujú malé deti,“ hovorí lekár Petr Jirák.

Vírusovú infekciu lieči hlavne čas, pokoj na lôžku a disciplína pri používaní klimatizácie. Často stoja za zdravotnými ťažkosťami bakteriálne infekcie typicky postihujúce krčné mandle. Keď táto situácia nastane, vzniká letné angína, prejavujúca sa vysokými teplotami a intenzívnou bolesťou v krku. V tomto prípade nepomôže len pokoj na lôžku, potrebná je aj návšteva lekára, ktorý následne zváži nasadenie antibiotík.

Na suchý klimatizovaný vzduch nereagujú iba sliznice dýchacích ciest, zasiahnuté sú aj oči, ktoré následne slzia, pália a sčervenajú. „Rohovku a spojivku zdravého oka pokrýva slzný film zložený z radu komponentov. Správny pomer látok zaisťuje prevenciu vysýchania povrchu oka a súčasne dobrú priehľadnosť. Defekty v slznom filme, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku pobytu v klimatizovaných priestoroch, spôsobujú zhoršenie videnia a súčasne aj podráždenie očí,“ popisuje očný lekár Petr Novák.

Aj tu však existuje určitá prevencia. Tá by mala spočívať v obmedzení času strávenom v klimatizovaných miestnostiach a v ochrane očí. „Ochrániť ich môžete napríklad okuliarmi. Dioptrické, slnečné alebo ochranné okuliare majú v tomto prípade rovnakú funkciu. Zabraňujú prístupu prúdiaceho vzduchu k povrchu oka a tým bráni jeho extrémnemu osušenie,“ hovorí lekár. Ďalšou možnosťou je aj aplikovanie umelých sĺz do oka, ktoré ho zvlhčia.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Dragana Gordic
 

Bolesť hlavy

Trápi vás v lete často bolesť hlavy? Možno za to môže práve klimatizácie. „Bolesť hlavy môže byť spôsobená mnohými faktormi. Prechodmi medzi vonkajším a vnútorným prostredím, výkyvy teplôt a pod. Klimatizovaný vzduch môže spôsobovať aj dehydratáciu, ktorá je tiež vyvolávajúcim faktorom bolesti hlavy,“ vysvetľuje neurológ. Miroslav Kalina.

A to zďaleka nie sú jediné neurologické problémy spojené s užívaním klimatizácie. Okrem hlavy môže z klimatizácie bolieť aj chrbát. Prevenciou je opäť rozumné zaobchádzanie s klimatizáciou a dostatočný prísun tekutín.

Na suchosť studeného vzduchu samozrejme reaguje aj pokožka. Ak viete, že budete dlhšiu dobu v klimatizovaných priestoroch (kancelária, lietadlo a pod.), vždy majte po ruke sprej s vodou. Pravidelná aplikácia vodného aerosólu zabráni vysušeniu pokožky a ochráni vás pred nepríjemným začervenaním a pálením.

Prečítajte si aj: Zreje ovocie, ktoré prospieva imunite. Vyskúšajte dezert, ktorý ste v detstve milovali

Alergie

Klimatizácia nerobí dobre ani alergikom a astmatikom. Aj v tomto prípade stojí za zhoršením stavu vysušenie vzduchu a teplotné výkyvy. Astmatici a alergici by sa mali vyvarovať pobytu v klimatizovaných priestoroch, dlhému cestovaniu v klimatizovaných dopravných prostriedkoch a práci v tzv. open-space priestoroch.

Problémy spôsobí aj neudržiavaná klimatizácia, najmä zanedbaná výmena filtrov na zachytenie prachu v klimatizáciách. Na tento problém sa vo firmách často zabúda. Informujte sa preto na pracovisku, kedy naposledy čistili prieduchy, cez ktoré do kancelárie na vás veje chladivý vzduch, uvádza mojezdravi.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?