17. 07. 2021 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Letné zranenia a ochorenia: Prehľad odporúčaní a rád, ako pomôcť sebe aj deťom

V lete ľahko skončíte s poranením, modrinou, pľuzgierom, v horúčkach v posteli alebo s hnačkou na toalete.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/MNStudio

Leto je sprevádzané radosťou, výletmi, dovolenkami, tábormi, mnohými športovými aktivitami, naháňaním sa po dvore, prácou v záhrade či kúpaním sa v mori. Ide o neobmedzené množstvo činností, ktoré so sebou prinášajú aj neobmedzené množstvo nástrah.

Nie raz skončíte s poranením, modrinou, náplasťou na krvavej päte, v horúčkach v posteli alebo s hnačkou na toalete. Vaše túžobne očakávané letné chvíle sa razom zmenia na „nočnú moru“. Aj preto vám s portálom mojezdravi.cz. prinášame podrobný prehľad nástrah, ktoré vás ohrozujú a tipy a rady na prvú pomoc a ich následné liečenie.

Drobné poranenia

Pri drobných poranenia sa vám naruší pokožka, sprevádzané je slabým krvácaním a nečistotami v rane. V prvom rade by ste preto mali ranu vyčistiť (napr. umyť pod vodou), následne vydezinfikovať (antiseptikum v masti, spreji či roztoku). Vydezinfikujte a očistite radšej aj malé porezanie, vyhnete sa tak možnému zápalu. V prípade, že je ranka naozaj malá, nezalepujte ju a nechajte ju hojiť na vzduchu. Väčšiu buď prelepte náplasťou (v lete odporúčame používať vodeodolné) alebo sterilným obväzom.

V lete býva chodidlo často otvorené, a tak dochádza aj k poraneniu nechtov na nohe, zakopnutému palcu, či jemnému porezaniu nohy. Dané miesto taktiež vydezinfikujte, ak je palec opuchnutý, dajte naň ľad a otvorené rany prelepte, aby sa tam nedostali nečistoty. Hojenie podporíte nosením otvorených topánok, aby rana dýchala. Do mora však choďte radšej vždy v na to určených topánkach.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Alona Siniehina
 

Z topánok a sandálov sa často na nohách vytvorí aj otlak. Hoja sa väčšinou dlho, sú bolestivé a bránia nám nosiť obľúbené letné topánky. Problém s otlakmi je, že okrem bolesti, sa zvyknú aj ľahko infikovať. Práve preto si pred ich ošetrením poriadne očistite ruky. Otlaky nikdy nestrhávajte a pokiaľ nemusíte, ani ich neprepichujte. Následne, aby ste zabránili ďalšiemu priamemu treniu, ich zľahka prelepte náplasťou alebo prekryte sterilným obväzom. Nie však príliš na pevno.

Medzi drobné poranenie sa ráta aj popálenina. Väčšinou vám okamžite dané miesto začervenie, vytvorí sa pľuzgier a pocítite bolesť. V akútnej fáze je nutné dané miesto hlavne schladiť pod prúdom vlažnej vody a následne hydratovať, je na vás či si zvolíte hydratačný gél alebo penu s chladivým účinkom. Popáleninu môžete prekryť sterilnou gázou.

Tráviace ťažkosti

Existuje viacero druhov tráviacich problémov. Najčastejšie sa asi potýkate s preháňaním. Častá návšteva toalety je hlavne dehydratujúca, preto musíte dostatočne piť. Zvoľte čistú vodu alebo neperlivú minerálku. Ohľadom stravy si musíte naordinovať takzvanú suchú diétu, teda piškóty, suché kekse, biele pečivo, varenú ryžu, varené zemiaky a banán. Stravujte sa ako dieťa, teda konzumujte neštipľavé a nekorenisté jedlá.

Druhou možnosťou je, že na toaletu nechodíte vôbec. Na zápchu býva najúčinnejší pohyb, častý pitný režim a príjem vlákniny. Tá je hlavne v jablkách, melóne, slivkách, hrozne, vo figách či v rajčinách.

Prečítajte si aj: Zbavte sa bolestivého trenia stehien v sukni. Prvú pomoc nájdete v kúpeľni

Niektoré osoby nezvládajú cestovanie, a tak sa u nich prejaví nevoľnosť. Pred cestou sa preto neprejedajte, jedzte len malé porcie ľahkých jedál a vyhnite sa káve a alkoholu. Medzi klasické odporúčania patrí spánok alebo aspoň zatvorenie očí počas cesty, hlboké dýchanie, vždy by ste mali mať po ruke vrecko na prípadné dávenie a určite si vo vozidle nečítajte.

Pozor, nevoľnosť však môže byť aj akútna, spôsobená konzumáciou otrávených, lepšie povedané neznámych plodov, morských živočíchov či húb. Najčastejší príznak otravy jedlom je časté dávenie, žalúdočné kŕče, horúčka a aj hnačka. V tomto prípade neváhajte a kontaktujte lekára, ten vám nastolí potrebnú liečbu. Dôležité je neotáľať, hlavne v zahraničí môže ísť o exotické potraviny, ktoré by vás mohli aj zabiť.

A v neposlednom rade tu máme alergie na potraviny. V prípade, ak ste celiatik, zoberte si so sebou trvanlivé potraviny, aby ste si boli istí, čo konzumujete. Nezabúdajte na lieky ako antihistaminika a pre silných alergikov aj adrenalín.

O vážnejších tráviacích infekciách ako salmonela, listerióza a podobne, sme vám písali tu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/ANN PATCHANAN
 

Bolesť zubov

Všetci sa zhodneme, že ide o jednu z najpríjemnejších bolestí. Často vystreľuje do bolesti hlavy, ucha či celej sánky. Nedá vám spať ani jesť. Ak nie ste na Slovensku a nemôžete navštíviť zubára, snažte sa bolesť utlmiť analgetikami a studenými obkladmi. Tento druh bolesti však nepominie, preto po návrate domov určite choďte rovno k stomatológovi. Ak sa podobnému trápeniu chcete vyhnúť, preventívne ho navštívte radšej ešte pred odchodom na dovolenku.

Popŕhlenie medúzou

Na Slovensku vám to nehrozí, ale na dovolenke v zahraničí áno. Nepríjemná, intenzívna bolesť v mieste popŕhlenia, vyrážky, začervenanie, pálenie, svrbenie pokožky a v niektorých prípadoch aj znecitlivenie. Aj to sú symptómy kontaktu s medúzou.

V prvom rade musíte pinzetou odstrániť zvyšky z chápadiel, aby zostala pokožka čistá. Popŕhlené miesto opláchnite studenou vodou, prípadne octovým roztokom. Ak máte v kúpeľni vaňu alebo niekde nablízku vírivku, aspoň na 20 minút si dané miesto ponorte do teplej vody (43 až 45 stupňov Celzia). Dané miesto si následne potrite prekrojenou rajčinou, pokožka sa upokojí. Napokon vyhľadajte lekáreň a kúpte si gél na popŕhlenie medúzou.

Prečítajte si aj: Trápi vás bolestivý opar? Vyliečte ho rýchlo potravinami z kuchyne

Infekcie, spálenie a úpal

V lete vám hrozia aj rôzne infekcie intímnych partií. Spôsobujú ich bakteriálne alebo kvasinkové infekcie. Ich prítomnosť vám znemožní pohodlie, kúpanie aj sexuálny život. Mnohým sa pritom dá jednoducho predísť. Viac sa dozviete tu.

Okrem pošvových infekcií, vám hrozí aj zápal močového mechúra a močovej trubice. Pravdepodobnosť, že sa objavia na dovolenke, je vysoká. Signalizuje ich veľmi intenzívna bolesť a pálenie pri močení, bolesť v podbruší, zapáchajúci a zakalený moč, prípadne moč zmiešaný s krvou a častá návšteva toalety. Veľmi dôležitá je rýchla a správna liečba, aby sa predišlo horším komplikáciám.

Ak sa neviete dostať k lekárovi, v prvom rade veľmi veľa pite, aby sa infekcia z tela vyplavila. Nepite však alkohol, kávu, perlivé nápoje ani zelený a čierny čaj. Buď čistú vodu alebo urologické čaje. Jedzte veľa brusníc. Udržujte sa v teple, zabaľte si oblasť krížov (obličiek) a močových ciest. Zaobstarajte si v lekárni niektorý z bežne dostupných liekov.

V lete sa tiež veľmi rýchlo spálite a dostanete úpal. Ako postupovať, sa dočítate tu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?