22. 07. 2021 14:36 | BRATISLAVA/kc

Vyskúšali ste vo výchove dieťaťa telesné tresty? Vedci vysvetlili, prečo robíte chybu

Podľa štúdie z Kolumbie sa u fyzicky trestaných malých detí horšie rozvíjali kognitívne zručnosti.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/IKO-studio

Fyzické tresty sú stále bežnou súčasťou výchovy detí. Aj keď mnohí ľudia ich odmietajú, mnohí si naopak myslia, že sú prospešné a je to jediný spôsob, ako nedopustiť, aby im dieťa prerástlo cez hlavu. Odpoveď vedcov je jednoznačná: fyzické tresty u detí, nielen že správanie nezlepšujú, ale môžu psychike ratolesti skôr uškodiť. Potvrdili to výsledky 69 štúdií z krajín celého sveta, z ktorých poznatky zverejnili v odbornom časopise The Lancet.

Vyplýva z nich, že fyzické tresty sú škodlivé pre vývoj a duševnú pohodu detí. „Rodičia bijú svoje deti, pretože si myslia, že tým zlepšia ich správanie. Bohužiaľ výskum priniesol jasné a presvedčivé dôkazy o tom, že fyzciké tresty naopak správanie zhoršujú," uviedla hlavná autorka práce Elizabeth Gershoffová.

Výskum sa zaoberal najčastejšími spôsobmi fyzických trestov, ako zaucho a bitka po zadku, vylúčené boli metódy, ktoré už sa dajú považovať za týranie. Výsledky niektorých štúdií boli nejednoznačné, väčšina však dokázala, že fyzické tresty majú na vývoj detí významný negatívny dopad. V priebehu času sa u nich začalo vo zvýšenej miere prejavovať problematické správanie ako zvýšená agresivita, nespoločenskosť a nevhodné správanie v škole.

Podľa štúdie z Kolumbie sa u fyzicky trestaných malých detí horšie rozvíjali kognitívne zručnosti v porovnaní s tými, ktoré takto trestané neboli. Autori siedmich štúdií sa zamerali na dokázanie súvislosti medzi početnosťou fyzických trestov a zlým správaním. V piatich prípadoch sa to potvrdilo.

Ďalším spoločným zistením z viacerých výskumov bolo, že fyzické tresty môžu viesť k rozvoju poruchy opozičného vzdoru, pre ktorú je typické výbušné správanie, hašterivosť, odmietanie pravidiel či pomstychtivosť. Väčšina štúdií prišla so záverom, že negatívne dopady fyzického trestania nedokážu dostatočne kompenzovať ani inak harmonické rodinné prostredie.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?