07. 09. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Školský rok ide ruka v ruke s detskými chorobami. Tieto štyri sú najčastejšie

Poradíme vám ako na ne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com/Tomsickova Tatyana

Premenlivé počasie, deti v školách a škôlkach a iné premenné majú vplyv na zvýšenú chorobnosť detí v nadchádzajúcom období. V kolektívoch sú deti náchylnejšie na nachladnutie, chrípku aj rôzne virózy. Vo väčšine rodín preto neuplynie ani mesiac, aby aspoň pár dní deťom niečo nebolo.

V podstate ide o určitý kolobeh. Deti si predávajú neduhy pri objímaní, podávaní pasteliek, požičiavaní hračiek, kýchaní do priestoru, v zdieľaných toaletách či pri ochutnávaní a zdieľaní desiatej. Veď viete ako to je, nie vždy si umyjú ruky a ak aj, tak nie vždy poctivo. A tak odprevadíte do školy ráno zdravé dieťa a poobede si vyzdvihnete maróda.

Aby ste vedeli, čomu čelíte a ako najlepšie si s chorobami poradiť, portál maminka.cz zverejnil tie najčastejšie.

Prečítajte si aj: Fotka, ktorá pobúrila internet. Rodičia a dcéry sa po potrate vyfotili s mŕtvou sestrou

Nachladnutie

Nádcha či chrípka je asi najčastejšie infekčné ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré je typické hlavne pre nadchádzajúce obdobie. Postihuje hlavne sliznicu nosa a veľmi rýchlo sa šíri. Medzi najčastejšie symptómy patria nádcha, bolesť v krku, kašeľ, bolesť hlavy a zvýšená horúčka. Vyhnúť sa tomu dá naozaj iba zriedka, v podstate to závisí naozaj len od imunity.

Dôležité je, aby si dieťa čo najčastejšie umývalo ruky, nechytalo si oči a ústa. Takto najčastejšie sa vírus totiž dostane do organizmu. Výbornou prevenciou je aj saunovanie.

Liečenie je vo väčšine prípadov bežnými analgetikami na nádchu a kašeľ či zníženie teploty. Dohliadnite, aby malo vaše dieťa dostatok spánku, nech sa nepremáha ale odpočíva, zdravo sa stravuje a pravidelne chodí na prechádzky na čerstvý vzduch. V ich izbe by ste mali často vetrať a prezliekajte im aj prepotené pyžamo a obliečky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com/Daniel Jedzura
 

Črevná chrípka

Črevnú či žalúdočnú chrípku si raz začas pretrpí každé dieťa. Ide o akútny zápal, ktorý môže viesť k preháňaniu a zvracaniu. Sprievodnými symptómami sú aj kŕče v bruchu, horúčka či triaška. Spôsobiť ju môžu baktérie, vírusy aj parazity.

V prvom rade musí nakazené dieťa oddychovať, uložte ho preto do postele, aby bolo pokojné a oddychovalo. Veľmi dôležitý je pitný režim, keďže sa často vyprázdňuje, telo sa ľahko a rýchlo dehydratuje. Vhodné sú najmä čaje a čistá voda.

Vyhnúť sa ich infikovaniu je taktiež pre deti náročné. Apelujte na ne a často im opakujte, aby si pravidelne a dôkladne umývali ruky, dodržiavali hygienu a určitý odstup od nakazených detí.

Črevná chrípka väčšinou odznie sama, v prípade, že trvá dlhšie ako tri dni, rovnako dieťaťu ani nechutí jesť a ťažko sa mu dýcha, navštívte pediatra. Pozor aj na horúčky.

Mohlo by vás zaujímať: Aká má byť školská desiata? Odborníčka prezradila, čo by v nej nemalo chýbať

Streptokoková infekcia

Streptokok je baktéria, ktorá je medzi deťmi pomerne rozšírená. Šíri sa vzduchom, teda stačí, aby si niekto v okolí kýchol či zakašľal. V prípade, že sa dieťa chytá očí, úst alebo nosa, ľahko sa nakazí aj dotykom. Streptokok najčastejšie spôsobuje angínu, zápal hltanu aj močových ciest.

Medzi najčastejšie symptómy patrí bolesť v krku, bolesť hlavy, vysoká teplota, opuchnuté mandle, kožné vyrážky, nevoľnosť a zvracanie. Objaviť sa môžu aj červené škvrnky v zadnej časti úst.

Zápal spojiviek

Medzi veľmi nepríjemné ochorenie patrí aj zápal spojiviek. Spôsobujú ho baktérie aj vírusy, alergie, znečisťujúce látky ako dym, chemikálie v kozmetike či chlór v bazénoch.

Dieťa sa začne sťažovať na pálenie, svrbenie a bolesť očí. Budú citlivé na svetlo, v ich očiach sa objaví hnisavý výtok, má opuchnuté viečka a červené oči. Toto ochorenie je veľmi nepríjemné a bolestivé, šírenie rýchle. Práve preto je nutné navštíviť s dieťaťom čo najrýchlejšie lekára, aby nastavil účinnú liečbu.

Určite dieťa nechajte v domácej liečbe a snažte sa čo najviac aj by izolovať a všetko dezinfikovať a umývať. Ľahko sa totiž zápal prejaví aj u vás.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Rimma Bondarenko/shutterstock.com
 

Imunita

Šírenie vírusov a baktérií, ktoré sú zdrojom detských ochorení, sú rizikové hlavne u mladších detí, keďže ich imunitný systém ešte dozrieva. Práve preto je dôležité nepodceniť imunitu detí.

Jej posilnenie dosiahnete predovšetkým zdravou a pestrou stravou, dostatočným oddychom a spánkom detí, pravidelným trávením času na čerstvom vzduchu aj zaradením výživových doplnkov ako sú vitamíny či rakytníkový sirup, radí portál mojezdravi.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?