02. 10. 2021 07:00 | LONDÝN/jh

Kontroverzná štúdia šokuje: Ak neoblečiete džínsy, ktoré ste nosili ako 21-roční, máte nábeh na cukrovku

Výskum britského vedca vzbudil na sociálnych sieťach verejnú diskusiu.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Ľudia, ktorí sa nezmestia do džínsov, ktoré nosili, keď mali 21 rokov, majú nábeh na cukrovku druhého typu. Takéto kontroverzné tvrdenie priniesol britský profesor Roy Taylor z univerzity v Newcastle. Kritici tejto štúdie tvrdia, že podobné názory môžu viesť k zvýšeniu počtu ľudí s poruchami príjmu potravy, píše The Guardian.

Široká verejnosť štúdia pobúrila a na sociálnych sieťach sa roztrhlo vrece s negatívnymi komentármi. Uvádza sa v nej, že ľudia s „normálnou hmotnosťou" (BMI Index), ktorí trpia diabetom druhého typu, môžu dosiahnuť zlepšenie zdravotného stavu chudnutím. Podľa nej sa 8 z 12 ľudí podarilo vyliečiť z cukrovky stratou 10 až 15 percent telesnej hmotnosti. Ak sa teda nezmestíte do nohavíc spred X rokov, máte „príliš veľa tuku, aj keď nemusíte mať nadváhu", vysvetľuje profesor Taylor.

Štúdia podľa mnohých navádza na drastické chudnutie. Odporúčaný denný príjem kalórií je pritom pre ženy okolo 2000 a pre mužov 2500. Najviac negatívnych komentárov píšu ženy, ktoré sa zhodujú najmä v tom, že hmotnosť sa im zvýšila po pôrodoch a po menopauze a sú pritom úplne zdravé.

Objavujú sa aj komentáre ľudí, ktorí v minulosti trpeli anorexiou. Sú naopak radi, že sa už nezmestia do nohavíc, ktoré nosili v 21 rokoch. „Teraz som zdravá a to je veľmi dobrý dôvod, prečo sa nezmestím do starých džínsov."

K štúdii sa vyjadrila na svojom Instagrame aj odborníčka venujúca sa poruchám príjmu potravy Alex Lightová. Naráža najmä na fakt, že starnutím sa telo mení a u každého človeka je to individuálne.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?