04. 11. 2021 12:43 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Hanbíte sa v intímnych situáciách? Takto prekonáte hanblivosť v živote aj v posteli

Musíte sa mať rada a akceptovať sa v každej podobe.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com/EGHStock

Cítite horúčavu, začervenie líc, sklopíte zrak a odrazu neviete normálne odpovedať. Síce ste nedostali infarkt a z pohľadu zdravia nejde o nič závažné, ale vy sa necítite dobre, hanbíte sa. Príčina môže byť rôzna, buď sa niekto začal zaujímať o veľmi citlivé témy alebo ide o bežné témy, lenže vy o nich hovoriť neviete. A tak prichádza hanblivosť.

Lenže to, čo je roztomilé v pätnástich, už v tridsiatke nie je. Rozpakom či pocitu viny z prekonávania tabu by ste mali čeliť a zahnať ich postupne do úzadia. A nie len z osobných benefitov, ale aj zo zdravotných dôvodov.

Vplyv hanbenia na zdravie

Možno ste si mysleli, že hanbenie nie je škodlivé, ale predsa len na niečo vplyv má a z niečoho aj vychádza. Väčšina ľudí sa hanbí v situáciách, ktoré nie sú pre nich bežné.

Podľa štúdie zverejnenej v časopise Journal of Health Psychology môže opakovaná hanblivosť ovplyvniť vracajúce sa opary. Taktiež sa hanblivosť spája s nízkym sebavedomím, z ktorého hanbenie často vychádza a aj sa prehlbuje. Pozrime sa na to, čo vám s hanbením pomôže.

Prečítajte si aj: Trápia vás vrásky či bolesť hlavy? Vyriešiť to môže aj spánková poloha

Komunikácia

Ako viete, základom všetkého je komunikácia. Okrem iných tém nadhoďte pri rozhovore s partnerom či kamarátmi aj tému hanbenia sa. Nejde o tabu, sú to vaši najbližší ľudia, takže vás určite pochopia a dozviete sa aj ich pohľad.

Jednoducho im povedzte, kedy a prečo sa hanbíte, čo vám je nepríjemné. Niekedy to možno ani nebudete vedieť vysvetliť. Práve preto si vyberte osoby, ktorým dôverujete. Aj keď to bude náročné, je nutné povedať nahlas svoje obavy.

Sebavedomie

Každý by mal byť sebakritický a vedieť zhodnotiť svoje slabé stránky, priznať si svoje chyby. Rovnako sa však musíte vedieť pochváliť. Ide o určitý tréning, skúste si v tom vytvoriť rutinu v štýle, že si večer vymenujete päť pozitívnych a päť negatívnych vecí. Buďte k sebe kritický, ale aj súcitný. Keď riešite v sebe určitú dilemu, pozrite sa na ňu z uhla, ako by ste radili svojmu kamarátovi.

Hlavne s humorom

Hanbíte sa často? Postavte sa k problémom tak, akoby vám nič nebolo trápne či nepríjemné. Ide o uhol pohľadu, ktorý sa stane vašou terapiou. Zmeníte svoj spôsob myslenia, a tak sa postupne budete čoraz menej hanbiť. Najbližšie, keď sa začnete cítiť nepríjemne, nedovoľte, aby to bolo na vás vidieť a snažte si zo seba urobiť srandu, zasmiať sa, radí bety.cz.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstoc.com/Tatyana Dzemileva
 

Sebaláska

V tomto ponímaní je dôležité vyzdvihnúť nielen hanblivosť pri konverzácii o intímnych témach, ale aj pri vyzliekaní a nahote v intímnom živote. Stále viac sa apeluje na modelingové agentúry, reklamné spoločnosti aj časopisy, aby neretušovali fotografie a ukazovali skutočnú krásu ľudí. Verejne sa hovorí o ženských krivkách, striách, jazvách, nadváhe, pehách, nesymetrickosti tela a iných prvkoch na tele, za ktoré sa ženy a muži často hanbia a považujú ich na svojom tele za chyby. Žiadne chyby to pritom nie sú. Táto otvorená diskusia je veľmi dôležitá pre spoločenské uvedomenie sa a akceptovanie ľudí všetkých tvarov a farieb.

No a okrem spoločnosti sa musíte prijať aj vy. Je to dlhý proces, na ktorého konci sa začnete mať radi. Hovorte si každý deň, čo sa vám na vás páči, z čoho sa tešíte a prečo ste na seba pyšný. Postavte sa večer pred zrkadlo a namiesto zúfalstva a hnevu z tuku sa začnite na sebe pozerať s obdivom, veď vaše telo toho veľa zvládlo a prekonalo. A v neposlednom rade, uvedomte si, že váš partner vás miluje aj s „kilami navyše“.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?