08. 11. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Rakovina pŕs: Varovné príznaky, ktoré okrem hrčky, nemôžete prehliadať

V prípade skorého odhalenia ochorenia je rakovina pŕs dobre liečiteľná.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Yuriy Maksymiv

Rakovina prsníkov je najčastejšie zhubné ochorenie žien. Podľa štatistík postihuje každú dvanástu ženu. Toto ochorenie najčastejšie prepukne medzi 25. až 75. rokom života a najvyšší výskyt je v Európe a v Severnej Amerike. Na Slovensku pribudne ročne približne dvetisíc prípadov. Aj preto sa každý rok apeluje na pravidelné lekárske prehliadky a vzdeláva sa v samovyšetrení. Ako sa máte kontrolovať, sa krok po kroku dočítate tu.

Avšak mnoho žien prevenciu zanedbáva. Spoliehajú sa na to, že sú zdravé a prípadné ochorenie by rýchlo odhalila viditeľná a hmatateľná hrčka. Prepuknutie rakoviny je nepredvídateľné, nedá sa ovplyvniť a v prvotných štádiách nebolí. Ani objavenie hrčky nie je samozrejmosť.

Aj keď si to veľa žien nerado priznáva, rakovina sa môže objaviť u kohokoľvek. V približne desiatich percentách prípadov ide o genetickú predispozíciu, ale zvyšné sú skôr o smole. Aj preto vám prinášame článok o príznakoch, ktoré vás na rakovinu pŕs upozornia.

Hrčka

Áno, hrčka patrí medzi najčastejšie príznaky, ktoré si žena na svojom poprsí všimne a prinúti ju k návšteve lekára. Ide o tvrdý útvar, ktorý sa objaví a predtým sa na danom mieste nenachádzal. Samozrejme, nie je nutné hneď panikáriť. Môže ísť o nezhubnú cystu, ale aj o obávaný nádor, to však odhalí až mamografia. Hrčka sa nemusí objaviť len na prsníku, ale aj na boku pŕs či v podpazuší. Sledujte preto svoje telo dôkladne.

Prečítajte si aj: Trápia vás vrásky či bolesť hlavy? Vyriešiť to môže aj spánková poloha

Deformácia a výtok z bradavky

V niektorých prípadoch môže nádor spôsobiť sploštenie či vtiahnutie bradavky. Všimnúť si to môžete aj voľným okom, prípadne váš partner. Bradavka bude v kontraste so zdravou, ktorá bude mäkká a pravidelná.

Keď už sme pri bradavkách, spozornieť musíte aj pri jej výtokoch. Ak vám z nej začne vytekať farebná tekutina alebo krv, neváhajte a vyberte sa okamžite k svojmu gynekológovi.

Zmena kože

Objavil sa na vašom prsníku červený fľak? Na dotyk je niektoré miesto teplé? Ide o príznaky, ktoré vám môžu odhaliť aj rakovinu pŕs. Akékoľvek výrazné zmeny sú jednoducho podozrivé. Platí to aj o viditeľných a rozšírených žilkách. Pokiaľ ste práve nedocvičili alebo nemáte menštruáciu (hormonálna zmena), ich nezvyčajná viditeľnosť je varovným signálom.

Celkovo pozorne sledujte pokožku na prsiach. Štandardne je hladká a mäkká. Ak sa z ničoho nič zmení na zhrubnutú a tvrdú, prípadne vám pripomenie strie, aké máte na nohách, tak tiež ide o varovné signály. Takzvaná pomarančová koža sa totiž objavuje na prsiach, keď nádorové bunky zaplnia drobné lymfatické cievy, upozorňuje portál mojezdravi.cz.

Veľkosť

Aj keď sa to môže javiť ako samozrejmosť, radšej vám pripomenieme aj celkovú veľkosť prsníkov. Každá žena má inú veľkosť aj tvar poprsia, vy však to svoje poznáte. Drobné rozdiely vo veľkosti a tvare jednotlivých prsníkov sú normálne. V momente, keď sa jeden prsník zväčšuje a druhý nie, spozornite a navštívte lekára.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Gorodenkoff
 

Sonografia a mamografia

Máte strach z návštevy gynekológa? Každá žena vie, že nejde o nič príjemné a väčšina je v strese ešte niekoľko dní po ňom, keďže čaká na výsledky. Strach je však nesprávne nasmerovaný. Aj keď je vyšetrenie nepríjemné a strach z toho „čo ak..“ vám spôsobuje skľúčenosť, včasné odhalenie ochorenia vám môže zachrániť život a ušetriť vás od omnoho najpríjemnejších liečebných procesov. V prípade skorého odhalenia ochorenia je rakovina pŕs dobre liečiteľná.

V prípade rakoviny pŕs je kľúčová mamografia. Ide o lekárske vyšetrenie mäkkým röntgenovým žiarením, ktoré zobrazuje vnútorné tkanivo a žľazu prsníkov. Raz za dva roky by ho mala absolvovať každá žena nad 40 rokov a v skoršom veku ženy, ktoré majú genetickú predispozíciu na rakovinu prsníka. Tú máte, ak bola niekedy diagnostikovaná vašej sestre, mame alebo tete.

V skoršom veku absolvujú ženy sonografické vyšetrenie prsníkov, ktoré tiež zobrazuje vnútornú štruktúru prsníkov. Sonografiu by mala žena absolvovať taktiež raz za dva roky. Táto frekvencia neplatí pri objavení príznakov ochorenia a netýka sa samovyšetrenia prsníkov. To by ste si mali robiť pravidelne každý mesiac.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?