02. 06. 2021 16:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Najvyššie výnosy mal v roku 2020 Slovan. Pri zostavovaní rebríčka sa hodnotí týchto päť kategórií

Viac nám o nich porozprával Jakub Hollý zo spoločnosti Deloitte.

Jakub Hollý.
Jakub Hollý. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Slovenským futbalovým klubom s najvyššími výnosmi v minulom roku bol Slovan Bratislava. Prieskum robila spoločnosť Deloitte.

Miro Held sa v relácii 10 minút o športe rozprával s jej členom Jakubom Hollým. Ten priblížil, na čo všetko sa v rámci prieskumu zameriavajú. „V prvom rade na účtovné uzávierky klubov, odkiaľ pochádza údaj o celkových výnosoch z hospodárskej činnosti,“ vysvetlil.

„Belasí“ v roku 2020 dosiahli výnosy na úrovni 20 miliónov eur aj napriek tomu, že sa hralo bez divákov a klub nefiguroval v pohárovej Európe.

Jakub Hollý.
Jakub Hollý. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič
 

Ako priblížil Hollý, v rámci prieskumu pracujú s číslami z konca roka 2019, takže efekt pandémie koronavírusu sa prejaví až v budúcoročnom hodnotení.

Pri podrobnejšom opísaní kritérií, ktoré sa berú do úvahy pri tvorbe rebríčka, Hollý okrem už spomenutej uzávierky priblížil, že následne dochádza k spolupráci s klubmi, a síce rozdelenia výnosov do piatich kategórií.

„Prvým je deň zápasu, teda príjmy zo vstupného, ale aj z rôznych služieb, ktoré sú v ten deň k dispozícii. Druhou kategóriou je broadcast, teda redistribúcia vysielacích práv, či už v rámci domácej súťaže alebo účinkovania v Európe. Ďalšou zložkou sú komerčné zdroje, teda sponzorské zmluvy, predaj replík dresov. V zahraničí sa to nedeje, avšak my sa pozeráme tiež na predaj hráčov, teda prestupy a hosťovania. Pre kluby na Slovensku totiž ide o významnú zložku medzi celkovými výnosmi. Piata kategória je všetko ostatné, trebárs výnosy za účinkovanie v európskych súťažiach či granty,“ vysvetlil Hollý.

To, ako tento rebríček vznikol a ako sme na tom v porovnaní s Európou sa dozviete v rozhovore:

 

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?