23. 06. 2021 16:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Vodnopólistu Miklodu čaká výstup na najvyšší vrch Európy. Tento nápad však nebol z jeho hlavy

Práve on bol hosťom v relácii Mira Helda 10 minút o športe.

Miroslav Mikloda.
Miroslav Mikloda. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Slovenský reprezentant vo vodnom póle Miroslav Mikloda sa pripravuje na výstup na najvyššiu horu Európy - Mont Blanc, keď mal dlhšie v hlave myšlienky na zdolávanie horolezeckých mét.

Práve on bol spolu s trénerom Jaroslavom Dulinom hosťom v relácii Mira Helda 10 minút o športe. Hneď v úvode Mikloda priblížil, kde sa zrodila myšlienka na zdolanie Mont Blancu. „Bolo to minulý rok počas prvej vlny koronavírusu, keď sa nám predčasne skončila sezóna a uzavreli sa športoviská. S Jarom sme sa dohodli, že sa začneme venovať našim kopcom a budeme si dávať tréningy na horách,“ hovorí.

Miroslav Mikloda.
Miroslav Mikloda. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič
 

Takto postupne zdolávali všetky štíty, na ktoré vedú turistické chodníky. „Potom sme si povedali, že by sa už patrilo vyjsť aj na Gerlachovský štít. Spojili sme sa preto s horským vodcom Rasťom Šrobom. Ten nás pri tomto výstupe oslovil s myšlienkou, či nechceme skúsiť Mont Blanc. Hneď sme súhlasili, keďže som mal v hlave dlhšie aj Matterhorn,“ dodal Mikloda.

Jeho kondičný tréner Dulina spresnil, že na jeseň absolvovali množstvo túr. „Začali sme robiť vynášky na Rysy, čoskoro sa však otvoria aj turistické chodníky, takže sa opäť pustíme do turistík.“

Ak ste začiatočník a taktiež uvažujete nad výzvou, akou je napríklad aj Mont Blanc, Dulina upozorňuje na dôležitú vec. „Predovšetkým musíte začať odspodu v malých horách a postupne zvyšovať náročnosť, skúsiť aj lezenie. Taktiež však treba mať zmapované svoje telo, či je schopné na lezenie a do akej miery vie spracovať kyslík,“ povedal.

O tom, ako bude vyzerať ich výstup na Matterhorn a Mont Blanc, porozprávali v rozhovore, jeho celú verziu nájdete tu:

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?