09. 04. 2021 13:10 | LONDÝN/markiza.sk, zv

Vo veku nedožitých 100 rokov zomrel princ Philip, manžel britskej kráľovnej Alžbety II.

Smutnú správu potvrdil Kensingtonský palác.

Princ Philip
Princ Philip Foto: Profimedia.sk

Veľká Británia sa zahalila do smútku. Vo veku 99 rokov zomrel princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II. Smutnú správu potvrdila kráľovská rodina prostredníctvom sociálnej siete. Desiateho júna tohto roku by sa pritom dožil 100. narodenín.

Vojvoda z Edinburghu poslednýkrát vydýchol dnes ráno (9. apríla) v pokoji na zámku Windsor, kde trávil posledné obdobie spolu s kráľovnou Alžbetou II.

Zdroj: Instagram/theroyalfamily

Mesiac v nemocnici

Princa Philipa už dlhšie trápilo zdravie. V polovici februára ho prijali do súkromnej Nemocnice kráľa Eduarda VII. v centre Londýna, neskôr ho 1. marca premiestnili do špecializovanej Nemocnice svätého Bartolomeja. Začiatkom marca tam z dôvodov problémov so srdcom podstúpil úspešný zákrok. Neskôr ho opäť previezli do Nemocnice kráľa Eduarda VII.

Z nemocnice ho prepustili 16. marca. Ako písala stanica BBC, 28 dní, ktoré Philip strávil v oboch nemocniciach, boli dosiaľ jeho najdlhším pobytom v zdravotníckych zariadeniach.

zdroj: Instagram/theroyalfamily

Vojvoda z Edinburghu bol najstarším a najdlhšie slúžiacim partnerom vládnuceho monarchu v britskej histórii. Samotná 94-ročná kráľovná o ňom hovorila ako o svojej „stálej sile a opore“.

Princ Philip.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Verejnosťou mimoriadne obľúbený vojvoda z Edinburghu si získal povesť energického a priamočiareho muža so svojským zmyslom pre humor a ostrým jazykom. Odchod z verejného života ohlásil oficiálne vlani v máji.

Po boku kráľovnej sa odvtedy na verejných podujatiach zúčastňoval iba výnimočne. Nenechal si však ujsť napríklad svadbu svojho vnuka britského princa Harryho s vojvodkyňou Meghan Markle.

Alžbeta II. a nadporučík Philip Mountbatten, pôvodne princ dánsky a grécky, sa zasnúbili v roku 1947 a niekoľko mesiacov nato sa zobrali vo Westminsterskom opátstve v Londýne.

Od nástupu Alžbety II. na trón plnil dôležitú úlohu v mnohých aspektoch národného života a zastáva mnohé čestné funkcie. Kráľovnú sprevádzal na oficiálnych cestách po celom svete.

S kráľovnou majú štyri deti - Charlesa, Anne, Andrewa a Edwarda - osem vnúčat a desať pravnúčat.

 

Sledujte naživo Rozlúčku s princom Philipom. Smútočnou udalosťou na anglickom hrade Windsor sprevádza v sobotu 17. apríla zo štúdia TV Markíza od 15.25 h moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová v spoločnosti zaujímavých hostí. 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz

Už ste čítali?