29. 04. 2021 08:37 | MADRID/TASR

Zomrel komik s najslávnejším smiechom. Jeho video patrí k najsledovanejším na svete

Účinkoval aj v niekoľkých filmoch a reklamách.

El Risitas
El Risitas Foto: YouTube - repro. foto

Vo veku 65 rokov zomrel španielsky herec a komik Juan Joya Borja, známy ako El Risitas (v preklade z angličtiny Chichot), ktorý sa stal celosvetovo známym vďaka sérii skečov a meme ako Spanish Laughing Guy. Informoval o tom španielsky denníka La Vanguardia.

Borja v júni roku 2007 poskytol rozhovor moderátorovi TV programu Ratones Coloraos, v ktorom vybuchol do nákazlivého smiechu, keď rozprával, ako hádzal kuchynské panvice do mora, keď ako mladý pracoval v plážovej reštaurácii.

Tento skeč sa preslávil v roku 2015, keď sa objavil vo videu na kanáli YouTube. Následne sa objavili desiatky parodických klipov: ktokoľvek mohol k jeho videu napasovať nejaké titulky a predstierať, že hovorí o nekompetentných šéfom alebo zážitku z rodiny.


Na Slovensku bolo tak v apríli roku 2015 zverejnený meme parodujúce politickú aféru Váhostav. O rok neskôr bol už celosvetovo známy televízny skeč použitý na parodovanie rozhodnutia o brexite, pričom El Risitas v ňom vystupoval ako poradca vtedajšieho britského premiéra Davida Camerona.

Jedným z najväčších hitov stalo video upravené tak, že Borja v ňom vystupuje ako vývojár spoločnosti Apple a hovorí o novom Macbooku 2015.

Hercova tvár sa objavila aj na streamovacej platforme Twitch ako často zdieľaný emotikon "KEKW".

Obdobia, keď Borja účinkoval v médiách, sa striedali s dlhými anonymnými sezónami, ktoré trávil v meste Punta Umbría v provincii Huelva, kde v miestnych plážových baroch rozprával svoje vtipy. Sporadicky účinkoval aj na večierkoch a párty, ktoré oživoval svojím humorom. Účinkoval aj v niekoľkých filmoch a reklamách.

Parodiu s Váhostavom si môžete pozrieť tu.


Borja zomrel v nemocnici v Seville, ktorá bola jeho rodiskom. Kým sa stal hercom a komikom, pracoval v kuchyni a na stavbách.

Súdiac podľa množstva komentárov a reakcií na rôznych sociálnych sieťach, kde sa objavila správa o jeho smrti, je zrejmé, že komikov smiech mal vplyv na mnoho životov.

El Risitas sa v vlani v septembri podrobil amputácii nohy kvôli kardiovaskulárnym komplikáciám. Napriek svojej sláve a dlhoročnej kariére zostal v sevillskej nemocnici La Caridad, ktorá už celé storočia slúži chorým starším ľuďom, sociálne odkázaným alebo opusteným.

Len čo sa na internete objavili správy, že Borja má vážne zdravotné problémy, vrátane cukrovky, na lekársku starostlivosť preňho sa vyzbierali tisíce eur. Borja sa svojím fanúšikom poďakoval za pomoc prostredníctvom sociálnych sietí.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz

Už ste čítali?