09. 06. 2021 14:36 | PRAHA/markiza.sk

Zomrela Libuše Šafránková († 68), legendárna Popoluška

Česť jej pamiatke.

Libuše Šafránková na archívnej snímke z roku 2011.
Libuše Šafránková na archívnej snímke z roku 2011. Foto: Profimedia.sk

Vo veku 68 rokov zomrela legendárna predstaviteľka rozprávkovej Popolušky, Libuše Šafránková, informuje portál iprima.cz. Smutnú správu potvrdil pre CNN Prima NEWS jej syn Josef Abrhám mladší.

Česká herecká legenda pritom len v pondelok (7. júna) oslávila 68. narodeniny.

Šafránkovú ešte v deň jej narodenín previezli do Všeobecnej fakultnej nemocnice na Karlovom námestí. V utorok podstúpila náročnú operáciu, píše český Blesk.

Herečku prijali do pavilónu A6, kde sa nachádza klinika anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny, očná klinika, klinika tuberkulózy a respiračných ochorení, interná klinika - gastroeneterológie a hepatológie, ale aj onkologická klinika.

Nezabudnuteľnej Popoluške už v roku 2014 diagnostikovali rakovinu. Herečka statočne bojovala s nádorom pľúc. Po absolvovaní operácie sa učila nanovo dýchať.

Česká herecká legenda bola viac než len Popoluška

Libuše Šafránková od detstva chodila do rôznych dramatických krúžkov a hrala aj v divadle. Počas štúdia dramatického odboru brnianskeho konzervatória hrala Júliu v hre Rómeo a Júlia (1971) a ešte v tom istom roku si zahrala nezabudnuteľnú úlohu Barunky v štvordielnom filme Babička.

Po asi ročnom pôsobení v pražskom divadle Za branou vstúpila v roku 1972 do Činoherného klubu, kde stvárnila napríklad úlohu Niny Zarečnej v Krejčovej inscenácii Racka alebo Colombinu v Menzelovej komédii Tři v tom.

Po menších skúsenostiach v divadle a prvej skúsenosti vo filme Babička Boženy Nemcovej prišli ďalšie ponuky do filmov. Prvá bola úloha Moniky vo filme Rodeo, ale v 70. a 80. rokoch stvárňovala prevažne princezné ako napríklad Popelka či Malá morská víla, kde si zahrala so svojou o päť rokov mladšou sestrou Miroslavou Šafránkovou.

Predstavila sa v rozprávkach Princ a Večernica (1978), Soľ nad zlato (1982), vo filmoch Vrchní, prchni! (1981), Obecná škola (1991), Báječná léta pod psa (1997), Všetci moji blízki (1999) i v komédii Vesničko má středisková (1985).

Libuše Šafránková v roce 1992 na jevišti historické budovy Národního divadla jako Hermiona v "Zimní pohádce" Williama Shakespeara. Čest její památce!

Uverejnil používateľ Národní divadlo Streda 9. júna 2021

zdroj: Facebook/Národní divadlo

Po úlohách princezien ju začali režiséri obsadzovať do postáv mladých dievčat, ale až filmy Jiřího Menzla a Jana Svěráka ju predstavili v charakterovo a typovo rôznorodých postavách. Veľkými diváckymi úspechmi bolo jej účasti vo filme Kolja (1996), za ktorý získala Českého leva v kategórii Najlepší ženský herecký výkon a v roku 1997 film podľa Michala Viewegha – Báječná léta pod psa, kde stvárnila zložitý charakter v časovom rozmedzí 30 rokov.

Okrem filmov a divadelných hier si Libuše zahrala aj v niekoľkých seriáloch. Asi najslávnejším sa stal Náhrdelník z roku 1992, kde si zahrala po boku svojho manžela Josefa Abrháma. V posledných rokoch pôsobila na scéne pražského Národného divadla.

V rámci osláv 97. výročia vzniku niekdajšieho Česko-Slovenska 28. októbra 2015 na Pražskom hrade jej udelili medailu Za zásluhy o štát v oblasti umenia.

Česť jej pamiatke.

Na snímke Libuše Šafránková ešte v roku 2012:

Libuše Šafránková
Foto: Profimedia.sk
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz

Už ste čítali?