12. 07. 2021 12:30 | PRAHA/markiza.sk

Smutná správa z Česka: Zomrel legendárny herec Ladislav Potměšil

Herec zomrel v spánku vo veku 75 rokov.

Ladislav Potměšil
Ladislav Potměšil Foto: Václav Jirsa/Právo/Profimedia

Ladislav Potměšil zomrel vo veku 75 rokov v pondelok (12. júla) o deviatej hodine. Smutnú správu potvrdil pre Blesk jeho syn Jan. Česká herecká legenda skonala v nemocnici v Motole.

„Otecko zomrel dnes ráno v spánku. Posledné roky veľmi trpel a rád by som sa poďakoval všetkým lekárom a sestričkám, ktorí sa oňho úžasne starali, obzvlášť v posledných dňoch,“ povedal jeho syn Jan. Príčinou bola práve rakovina.

Herec, ktorý má na konte oba Diskopríbehy a stvárnil tiež nezabudnuteľného majora Maisnera v trilógii Byl jednou jeden polda, prežil podľa Blesku posledné roky veľmi bolestivo.

Po tom, čo mu v roku 2016 našli metastázujúci nádor na stavcoch, nasledovali tri operácie, mal veľké problémy s chôdzou a väčšinu času strávil v posteli. „To bolo jedno z najťažších období, aké som kedy zažil,“ zaspomínal si vtedy Potměšil, ktorý bol päť mesiacov pripútaný na lôžko.

Ladislav Potměšil
Ladislav Potměšil Foto: MICHAL KLÍMA/MAFRA/Profimedia
 

Okrem toho sa mu vytvorila brušná prietrž, čo znamenalo, že jej odstránenie predstavovalo štvrtú operáciu, ktorú musel počas roka podstúpiť. Následne sa český herec vzdal herectva a ukončil svoju dlhoročnú kariéru.

Ladislav Potměšil sa narodil 2. septembra 1945 v Prahe. Od detstva spieval v mnohých speváckych súboroch, viac sa však objavoval vo filmoch a v divadle. V roku 1969 úspešne ukončil štúdium na DAMU (Divadelná fakulta Akadémie múzických umení) a dlhé obdobie bol členom súboru RDNZ, kde pôsobil až do roku 1988.

Hral v mnohých úspešných filmoch ako napríklad vo vyššie spomenutom Discopříběhu (1987) a Discopříběhu 2 (1991). Vo filmoch Byl jednou jeden polda 1, 2, 3 stvárnil majora Václava Majsnera. V roku 1996 si zahral v televíznych seriáloch Hospoda, Zdivočelá země a tiež stvárnil lekára v Ordinácii v Ružovej záhrade.

Ladislav Potměšil
Foto: Václav Jirsa/Právo/Profimedia
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz

Už ste čítali?